Aktualności

Ponad 1,5 tysiąca przebadanych podczas Jarmarku Wdzydzkiego. Najwięcej problemów było ze zbyt wysokim ciśnieniem i poziomem cukru we krwi

Stoisko Pomorskiego dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich
Stoisko Pomorskiego dla Zdrowia we Wdzydzach Kiszewskich. Fot. źródło: https://www.facebook.com/Szpital Specjalistyczny w Koscierzynie  

EKG, pomiar ciśnienia tętniczego i spirometria — to tylko niektóre z badań, z których mogli bezpłatnie skorzystać pacjenci we Wdzydzach Kiszewskich. W ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia przebadały się 1524 osoby, a nieprawidłowości wykryto u 121 z nich. Sporo osób skorzystało z konsultacji onkologa.

 

Pomorskie dla Zdrowia odbywało się podczas 46. Jarmarku Wdzydzkiego. Bezpłatnych porad 20-21 lipca udzielali specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

 

Dalszej diagnostyki wymaga 8 proc. pacjentów

Przez letnią przychodnię w trakcie dwudniowego Jarmarku Wdzydzkiego w Muzeum — Kaszubskim Parku Etnograficznym przewinęły się tłumy chętnych. Czasami trzeba było poczekać kilka minut na badania. Największym zainteresowaniem cieszył się pomiar ciśnienia tętniczego, z którego skorzystało 367 osób. Niestety aż u 142 wynik odbiegał od normy. Równie chętnie sprawdzano poziom cukru we krwi (367 osób), ale 126 z przebadanych miało niepokojący wynik. Badaniu na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu C poddało się 340 pacjentów, na szczęście u nikogo nie wykryto przeciwciał anty – HCV (program Zdrowa Wątroba). Badanie USG tarczycy wykonano u 70 osób, z tego prawie połowę (30 osób) skierowano do specjalisty z wynikiem odbiegającym od normy.

Konsultacje onkologiczne cieszyły się również dużym zainteresowaniem. Skorzystało z nich 71 osób, a siedmiu osób wykryto nieprawidłowości. Do pulmonologa, aby wykonać badanie spirometryczne, udało się 61 osób. U ośmiu z nich wyniki były niepokojące. Z EKG i konsultacji kardiologicznych skorzystało 56 osób, a wynik u 18 z nich nie był prawidłowy. Krioterapii miejscowej (leczenie zimnem) poddało się 75 odwiedzających jarmark.

Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Były m.in. dmuchańce. Dzieci mogły bawić się też układając budowle z kolorowych klocków lub malując. Stoisko mieli też wolontariusze, którzy promowali ideę wolontariatu szpitalnego, zachęcali w ten sposób osoby zainteresowane do zgłoszenia się do pomocy w szpitalu.

 

Kolejne Pomorskie dla Zdrowia odbędzie się 31 lipca w trakcie Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, a ostanie 4 sierpnia podczas Jarmarku Gryfitów w Słupsku.

 

 

view szablon artykułu

Aktualności