Aktualności

Pomóż pacjentom po mastektomii, uszyj torebkę na dreny. Akcja wparcia chorych na raka piersi

Torebki na dreny
Torebki na dreny. Fot. Katarzyna Brożek

W pracowni Koty na płoty w Gdańsku w środę, 8 maja 2019 r. odbędzie się akcja szycia torebek na dreny. Każdy może pomóc, wystarczyć przyjść i stworzyć niepowtarzalną, bo autorską torebkę dla chorych na raka. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

Z roku na rok wzrasta liczba osób chorych na raka. W Polsce, co roku, na raka piersi choruje około 18 tys. kobiet, a ok. 5 tys. umiera. Rak piersi należy do najczęściej występujących u kobiet nowotworów na świecie. W województwie pomorskim, według danych z 2016 r., na nowotwór złośliwy sutka zachorowało 1149 osób, a zmarło 356 kobiet.

 

Uszyj torebkę na dreny

Torebki na dreny na butelki Redona pomagają pacjentom po mastektomii. Butelka Redona przeznaczona jest do drenażu i umożliwia długotrwałe odsysanie wydzielin z ran. Chodzi o odprowadzenie np. wydzieliny pooperacyjnej i tym samym uniknięcie powikłań. Torebki są szyte z bawełny. Ich kształt jest taki, aby butelka Redona swobodnie się mieściła. Ważne, aby materiał był w ładnych, żywych kolorach. Jeśli ktoś ma taką zbędną tkaninę, niech ją ze sobą weźmie i przyniesie na warsztaty (ważne, żeby wcześniej wyprać i wyprasować materiał). Można też zabrać taśmę bawełnianą tkaną o szerokości od 2 do 4 cm. Organizatorzy zapewniają ciepłą atmosferę, maszyny do dyspozycji, instrukcje szycia i pełną opiekę instruktora. – Nie ma znaczenia, czy umiesz szyć, czy nigdy tego nie robiłeś/robiłaś. Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla drugiej osoby, a przy okazji poznać nowe osoby, to zapraszamy – zachęca Katarzyna Brożek, rzeczniczka Copernicusa i koordynator w województwie pomorskim projektu Serce od Serca. – Podczas wspólnego szycia serc w Bytowie opracowałyśmy prosty i efektowny sposób szycia torebek. To naprawdę łatwe i każdy może taką torebeczkę uszyć. Przyjdź i włącz się do charytatywnego projektu szycia torebek na dreny dla pacjentów po mastektomii. Uszyjmy ich razem setki, a potem przekażemy do ośrodków w województwie, które wykonują mastektomie – przekonuje Brożek.

torebka na modelce

Fot. Katarzyna BrożekKoty na płoty

  • 8 maja 2019 r., środa, godz. 17.00-19.00
  • ul. Słowackiego 19
  • Gdańsk

 

view szablon artykułu