Aktualności

Pomorskie Sztormy. Po nowych torach do Ustki-Osiedle. Rewitalizacja linii kolejowej z Miastka nad morze

LInia kolejowa 405
LInia kolejowa 405. Fot. Aleksander Olszak

Kolejnym kolejowym projektem nominowanym do Pomorskich Sztormów jest rewitalizacja linii kolejowej z Ustki przez Słupsk do Miastka i Szczecinka. Po nowych torach pociągi pojadą nawet 100 km/h. Zatrzymają się również na zupełnie nowych przystankach.

 

Na projekt będzie można głosować do 18 marca 2019 r. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone na uroczystej gali w Muzeum Emigracji w Gdyni, 27 marca 2019 r.

 

Linia kolejowa jak nowa

Rewitalizacja linii kolejowej 405 obejmuje odcinek od Ustki przez Słupsk do granicy województwa pomorskiego. To ok. 90 km torów. Przebudowywanych jest 47 różnych mostów, przepustów i wiaduktów. Modernizowane są również przejazdy kolejowe. Wraz z modernizacją istniejących peronów, które są podwyższane do wysokości 76 cm, powstają dwa zupełnie nowe przystanki. Jeden w Ustce przy osiedlu mieszkaniowym, a drugi w Słupsku w rejonie strefy ekonomicznej. Dzięki temu dojazd koleją do zakładów pracy czy domów będzie łatwiejszy. Na zelektryfikowanym odcinku Słupsk – Ustka wymieniane są słupy trakcyjne oraz montowana jest nowa sieć.  

 

 

Szybko i bezpiecznie do celu

Po modernizacji torów pociągi będą mogły jeździć z prędkością nawet 100 km/h. Dzięki temu czas podróży pomiędzy Słupskiem a Szczecinkiem skróci się o prawie 15 minut. Dzięki nowym systemom sterowania ruchem zwiększy się poziom bezpieczeństwa. Wszystkie urządzenia i sygnały będą sterowane ze stacji w Miastku. Wybudowane będą też mijanki, czyli stacje na których mogą mijać się pociągi jadące w przeciwnych kierunkach. Takie będą między innymi w Kępicach, Kawczach i Charnowie Słupskim. Te wszystkie prace, które cały czas zresztą trwają, kosztować będą ponad 200 mln zł. Z tego około 170 mln zł to unijne dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

view szablon artykułu

Aktualności