Aktualności

Pomorskie Sztormy. Nie tylko krzyżacki zamek i wielka odnowa w Malborku

Śródmieście Malborka.
Śródmieście Malborka. Fot. mat. prasowe

Wśród projektów nominowanych do Pomorskich Sztormów jest rewitalizacja śródmieścia Malborka. To duża inwestycja społeczna i infrastrukturalna, która całkowicie odmieni śródmieście miasta. Zobacz, co zmieni się w Malborku.

 

Pomorskie Sztormy zostaną wręczone 27 marca 2019 r. podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni. Głosowanie na nominowane projekty trwa do 18 marca 2019 r.

 

Trudne dzieło rewitalizacji

Rewitalizacja miast to nie tylko modernizacja infrastruktury. To również działania społeczne. Aktywizacja zawodowa, wsparcie dla rodzin czy usługi opiekuńcze. To wszystko to trudne projekty, ale bardzo istotne i przynoszące wymierne efekty. Co ważne, wszystkie działania podejmowane są wspólnie z mieszkańcami. Rewitalizacja integruje lokalne społeczności i odbudowuje więzi społeczne i międzysąsiedzkie.

 

Wielki remont śródmieścia

Rewitalizacja w Malborku obejmie 40 wspólnot mieszkaniowych i 10 budynków.  Zostaną odnowione elewacje i zagospodarowane podwórka. Będą nowe tereny zielone i elementy małej architektury. Te działania poprzedzone będą warsztatami z mieszkańcami, podczas których wypracowane zostaną wspólne pomysły na aranżację zaniedbanych miejsc. Jednym z założeń projektu jest wzrost poczucia odpowiedzialności za wspólne miejsca wśród mieszkańców i chęć utożsamiania się z nim.

 

 

 

Nie tylko krzyżacki zamek

Odnowę śródmieścia miasta zauważą nie tylko mieszkańcy. Również turyści zyskają nowe atrakcje. Planowana jest ścieżka historyczna biegnąca najważniejszymi ulicami i skwerami śródmieścia. Na trasie ustawione będą fotoplastykony, w których prezentowane będą slajdy przedstawiające dawny Malbork. Zupełnie nowym miejscem na turystycznej mapie miasta będzie wyremontowana wieża ciśnień. Na najwyższym poziomie znajdą się punkt widokowy oraz kawiarnia. Widok na miasto z tarasu będzie fantastyczny. Te wszystkie działania kosztować będą ponad 15 mln zł, a unijne dofinansowanie wyniesie prawie 7,4 mln zł.

 

Pomorskie Sztormy

Jest to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz „Gazety Wyborczej". Statuetkami nagradzane są najlepsze inwestycje w infrastrukturę, ale i te związane z działaniami społecznymi. Wyróżniane są wiodące najlepsze pomorskie firmy, jak i te, które dopiero rozpoczynają działalność. Honorowani są też sportowcy. Specjalną kategorią są EUROinspiracje, czyli projekty współfinansowane ze środków unijnych. Sztormy przyznawane są również w dziedzinie kultury. Nominacje w tej kategorii otrzymały: Festiwal Francuskojęzyczny Literacki Sopot, Gdańskie Targi Książki, film „Kamerdyner", fresk „Niebo polskie", otwarcie sceny Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, widowisko Sopot'68Re_Make, spektakl „Śmierć białej pończochy", spektakl „Trojanki", wystawa „Karol Śliwka. Polskie projekty" oraz wystawa „W cieniu feminizmu".

 

 

view szablon artykułu

Aktualności