Aktualności

Pomorskie Sztormy. Co łączy Skrzaty z Kębłowa i Unię Europejską?

Przedszkole Skrzacik
Przedszkole Skrzacik. Fot. mat prasowe

Rozpoczynamy cykl prezentujący projekty nominowane do Pomorskich Sztormów. Pokażemy najciekawsze inwestycje i projekty współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Pomorskie Sztormy zostaną wręczone na uroczystej gali 27 marca 2019 r. Głosowanie na poszczególne projekty już się rozpoczęło i potrwa do 18 marca.

 

To już 14 edycja plebiscytu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i „Gazetę Wyborczą". Głosować można na specjalnej stronie internetowej Pomorskich Sztormów.

 

Skrzaty w Kębłowie

Jednym z projektów nominowanych do Pomorskich Sztormów w kategorii EUROInspiracje jest projekt realizowany przez Niepubliczne Przedszkole Skrzacik w Kębłowie. – Dzięki środkom z Unii Europejskiej nasze przedszkole przeszło całkowitą metamorfozę. Nie tylko kupiliśmy nowe meble czy wyposażenie placu zabaw. Kupiliśmy też nowy sprzęt edukacyjny – mówi Magdalena Dettlaff, dyrektor przedszkola w Kębłowie. Dzieci mają teraz do dyspozycji między innymi multimedialny tablet, który służy nie tylko do rozrywki ale przede wszystkim do nauki. – Przedszkole jest również w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mamy wykonany podjazd, a łazienki i toalety dostępne są dla dzieci na wózkach inwalidzkich – dodaje Dettlaff.

 

Dzieci są zadowolone

W przedszkolu najważniejsi są młodzi. W ramach projektu organizowane są dodatkowe zajęcia rozwijające najważniejsze umiejętności i kompetencje przydatne w dalszej edukacji dzieci. – Mamy zajęcia z języka angielskiego, niemieckiego, gimnastykę i nawet zumbę. Gramy też w piłkę – wylicza z przejęciem  mała Rozalka. – Zajęcia nie są monotonne. Każdego dnia jest coś innego. A pedagodzy są naprawdę świetnie przygotowani – dodaje mama Rozalki.

 

 

 

Pedagodzy również skorzystają

W ramach projektu czterech nauczycieli ukończyło podyplomowe studia pedagogiczne. Obejmowały one również pracę z dziećmi niepełnosprawnymi. – Dzięki temu jesteśmy lepiej przygotowani do pracy, która daje nam wiele radości i satysfakcji – opowiada jedna z wychowawczyń. Łącznie cały projekt w Kębłowie kosztował 442 tys.  złotych, a unijne dofinansowanie wyniosło ponad 375 tys. zł.   W projekcie zakładano udział 50 dzieci, a łącznie ze wsparcia skorzystało już 86 maluchów.

 

Pomorskie Sztormy

Jest to wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz „Gazety Wyborczej". Statuetkami nagradzane są najlepsze inwestycje w infrastrukturę. ale i te związane z działaniami społecznymi. Wyróżniane są wiodące najlepsze pomorskie firmy, jak i te które dopiero rozpoczynają swoja działalność. Honorowani są też sportowcy. Specjalną kategorią są EUROinspiracje, czyli projekty współfinansowane ze środków unijnych. Sztormy przyznawane są również w dziedzinie kultury. Nominacje w tej kategorii otrzymały: festiwal Francuskojęzyczny Literacki Sopot, Gdańskie Targi Książki, film „Kamerdyner", fresk "Niebo Polskie", otwarcie sceny Stara Apteka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, widowisko Sopot'68Re_Make, spektakl Śmierć białej pończochy", spektakl „Trojanki", wystawa „Karol Śliwska Polskie projekty" oraz wystawa „W cieniu feminizmu".

view szablon artykułu

Aktualności