Aktualności

Pomorskie dla Zdrowia w Gdyni. Będą bezpłatne badania, porady lekarzy i braffiterek oraz… bieg kobiet

Stoisko z badaniami
Fot. Szpitale Pomorskie

Onkolog i pulmonolog udzielą porad. Będzie też można zmierzyć poziom cholesterolu i kwasu moczowego. Chętni wystartują w biegu. Pomorskie dla Zdrowia w Gdyni już w najbliższą niedzielę, 19 maja 2019 r.

 

To drugi event w ramach Pomorskiego dla zdrowia w maju. O zdrowie pacjentów na skwerze Arki Gdynia zadbają pracownicy Szpitali Pomorskich. Kolejne letnie przychodnie będą w Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku.

 

Co będzie się działo?

Za darmo i bez kolejki będzie można m.in. zmierzyć poziom cholesterolu, kwasu moczowego, zbadać krew w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV (program Zdrowa Wątroba) oraz poddać się spirometrii (badanie objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza znajdującego się w płucach i oskrzelach w różnych fazach cyklu oddechowego). Porad udzieli pulmonolog, a onkolog zbada piersi. Miasteczko medyczno-biegowe ze stoiskami medycznymi będzie na skwerze Arki Gdynia.

 

Bieg kobiet Anita

Półtora tysiąca biegaczek, po raz piąty, opanuje gdyński bulwar. To biegowy manifest dla zdrowych piersi uświadamiający, jak ważna jest profilaktyka raka piersi. – Cały projekt ma zachęcić do dbania o siebie, stawia na profilaktykę antynowotworową, ale także jest motywacją do tego, aby aktywnie spędzać czas – mówi inicjatorka akcji Marzena Michalec. – Hasło „kobiety w biegu" odwołuje się do tego, abyśmy byli zawsze pierwsi przed rakiem piersi – zarówno panie, jak i panowie, którzy także w tym przesłaniu nas wspierają. Pomorska odsłona to trzecia z ośmiu imprez, jakie odbywają się na przestrzeni roku od kwietnia do października – wyjaśnia Michalec.

Pomysł akcji zrodził się z osobistego doświadczenia „kobiety w biegu", która kilka lat temu wykryła u siebie guza w piersi. Start biegu zaplanowany jest na godz. 12.00, a trasa biegu to bulwar nadmorski z dystansem ok. 5 km (dwie pętle).

Program:

 • godz. 8.30 – otwarcie biura zawodów
 • godz. 10.00 – otwarcie miasteczka biegowego, w którym do dyspozycji pań będą lekarze/badania profilaktyczne/brafitting
 • godz. 11.15 – zamknięcie biura zawodów
 • godz. 11.20 – konkurs
 • godz. 11.35 – wspólna rozgrzewka
 • godz. 11.50 – wspólne zdjęcie
 • godz. 11.53 – zawodniczki ustawiają się na start
 • godz. 12.00 – start
 • godz. 13.10 – dekoracja zawodniczek
 • godz. 14.00 – zakończenie

 

Kobiety biegnące w Gdyni

 Fot. materiał prasowy organizatora

 

Moc atrakcji

W miasteczku biegowym będzie też stoisko producenta bielizny sportowej firmy Anita z przymiarkami i poradami brafitterskimi. A przed startem uczestniczki biegu rozgrzeje energetyczny trener zumby Nikodem Kotewicz. Będą też konkursy z nagrodami.

Harmonogram kolejnych wydarzeń w ramach Pomorskiego dla Zdrowia:

 • 1 czerwca, sobota, godz. 10.00-15.00, parking między Urzędem Miejskim w Gdańsku a Szpitalem im. Mikołaja Kopernika, podczas festynu z okazji Dnia Dziecka. Porad udzielają specjaliści z Copernicusa Podmiotu Leczniczego.
 • 20-21 lipca, sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich podczas 46. Jarmarku Wdzydzkiego. O badania i porady zadbają specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
 • 4 sierpnia, niedziela, godz.10.00-16.00, Słupsk, teren przy zamku/ Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podczas Jarmarku Gryfitów. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku oferują badania i porady.

Kolejne Pomorskie dla Zdrowia podczas festynu z okazji Dnia Dziecka w Gdańsku w sobotę, 1 czerwca 2019 r. w godz. 10.00-15.00. Porad udzielą pracownicy Copernicusa PL.

 

Pomorskie dla Zdrowia to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W tym roku będzie pięć wydarzeń, od maja do sierpnia. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej dotyczącej raka piersi i skóry, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Każdy mieszkaniec regionu i turysta bez skierowania i oczekiwania na wyznaczoną wizytę będzie mógł przebadać się m.in. u onkologa, kardiologa lub zbadać niepokojące znamiona u dermatologa.

 

Pomorskie dla Zdrowia w Gdyni

 • 19 maja 2019 r., niedziela, godz. 10.00-15.00
 • skwer Arki Gdynia
 • Gdynia

 

 

Pomorskie dla Zdrowia w Gdyni_baner

view szablon artykułu