Aktualności

Pomorscy urzędnicy bezpieczni w Internecie. Uczyli się, jak nie dać się oszukać w sieci

Szkolenie „Cyberbezpieczeństwo w samorządach
Szkolenie „Cyberbezpieczeństwo w samorządach". Fot. mat. prasowe UMWP

Jak działają internetowi oszuści i jak chronić się prze złośliwym oprogramowaniem? Co zrobić w przypadku cyberataków? Urzędnicy z pomorskich gmin i powiatów uczyli się, jak zapewnić cyberbezpieczeństwo sobie, swoim miejscom pracy oraz mieszkańcom regionu.

 

Szkolenie zostało zorganizowane przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową Państwowy Instytut Badawczy.

 

Cyberbezpieczeństwo w samorządach

W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele gmin, powiatów oraz jednostek organizacyjnych województwa pomorskiego. – Wszyscy objęci sią Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa. Oznacza to, że mają kluczowe znaczenie dla działalności państwa, a ich zadania i obowiązki wynikają z Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa – mówił Marcin Stefański, dyrektor Departamentu Cyfryzacji UMWP.

 


Fot. mat. NASK

Eksperci NASK omawiali procedury alarmowe oraz reagowania na incydenty. Zaprezentowali także różne rodzaje internetowych ataków oraz pokazali ich skutki. W ramach szkolenia uczestnicy dowiedzieli się między innymi o zadaniach Computer Security Incident Response Team, czyli specjalnej służby działającej w ramach NASK przeciwdziałającej cyfrowym zagrożeniom. Poruszona została również kwestia zgłaszania incydentów informatycznych do CSIRT NASK. – Jest to obowiązek, którego nie wolno ignorować– podkreślał Stefański.

 

Inni też się szkolą

Zorganizowane 10 grudnia 2019 r. szkolenie nie było pierwszym o tej tematyce, które organizował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego wspólnie z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK. Wcześniej, bo 23 października 2019 r. o zagrożeniach wynikających z cyfryzacji i informatyzacji uczyli się przedstawiciele szpitali oraz podmiotów leczniczych. 

 

Fot. NASK

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości