Aktualności

Pokazy kolekcji biżuterii, konkursy i premiery książek. W Gdańsku zaczynają się targi bursztynu Amberif

Bursztyn
Fot. mat. prasowe / Międzynarodowe Targi Gdańskie

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif to miejsce, gdzie biznes spotyka się ze sztuką, rodzą się pomysły, prezentowane są najnowsze trendy i technologie w jubilerskim designie. Między 20 a 23 marca 2019 r. Gdańsk odwiedzi około 6 tys. kupców z ponad 50 krajów całego świata.

 

Amberif to najważniejsza na świecie wystawa bursztynu i największa impreza jubilerska w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Prawie 500 wystawców

W tym roku ofertę przedstawi 470 wystawców z 21 krajów: producenci biżuterii z bursztynem, kamieniami kolorowymi, perłami i diamentami, importerzy zegarków, złotej i srebrnej biżuterii, producenci i importerzy maszyn, narzędzi i technologii złotniczych. Szczególnym miejscem na targach jest Galeria Projektantów – tu wystawiane są prace artystów: nowatorskie, eksperymentujące z materiałem i zaskakujące odważnymi skojarzeniami.

 

Kultura i nauka wokół bursztynu

Amberif to nie tylko miejsce spotkań biznesowych, ale też naukowych i kulturalnych. Do naukowców, ale też i wszystkich osób śledzących rozwój interdyscyplinarnych badań bursztynu, adresowane jest 26. Seminarium o Bursztynie Bursztyn bałtycki (sukcynit): intrygująca żywica. Miłośnicy kamieni kolorowych nie powinni przegapić seminarium, które będzie poświęcone nowej certyfikacji laboratoryjnie otrzymywanych diamentów syntetycznych. Wykład wygłosi międzynarodowy ekspert oceny diamentów Wouter Vansteelant.

Podczas Amberifu zaplanowane są dwie premiery wydawnicze. Będzie to publikacja prof. Sławomira Fijałkowskiego „Trend Book 2019", systematyzująca nowatorskie trendy i motywy w biżuterii i wzornictwie. Natomiast Maria Magdalena Kwiatkiewicz, współwłaścicielka firmy YES Biżuteria, zaprezentuje książkę „Rozmowy o designie". Obu publikacjom będą towarzyszyły wystawy.

Dodatkowym wydarzeniem w programie Targów jest wystawa prac Janusza Wosika – cenionego, choć mało znanego artysty – będąca formą upamiętnienia jego złotniczych dokonań. Zadania zgromadzenia jego rozrzuconych po świecie dzieł podjęło się Muzeum Bursztynu w Gdańsku. Na wystawie zobaczymy ponad 30 prac tego zmarłego w ubiegłym roku twórcy.

Pokazy mody z bursztynem w tle

Uroczystość otwarcia targów uświetni pokaz mody Amber in fashion. Będzie on „podwójnie" bursztynowy: publiczność zgromadzona w foyer Amberexpo będzie mogła podziwiać go nie tylko w nowoczesnej biżuterii, ale także za oknem, bo inspiracją do fantastycznej bryły piłkarskiego stadionu był bursztyn Na wybiegu  zobaczymy kolekcje: LA VIA DELL' AMBRA Doroty Gulbierz (biżuteria) i Joli Słoma & Mirka Trymbulaka (moda) oraz CLASSIC  z biżuterią Pecunia FORGET-me-NOT i strojami Michała Starosta MIchaelAgnes.

– Tegoroczne kolekcje będą nowoczesne, dynamiczne, awangardowe, zaskakujące – mówi Michał Starost, dyrektor artystyczny Gdańsk Amber Look. – Od mody ulicznej, poprzez instalacje, po stroje wieczorowe. Wszystko po to, by rozbudzić miłość do bursztynu w młodym pokoleniu. Inspiracje będą różne, ale wspólny mianownik jeden: bursztyn i design – zapowiada Starost.

Kolejnym artystycznym akcentem Amberifu będzie gala Gdańsk Amber Look. Zgromadzona w piątek 22 marca 2019 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim publiczność podziwiać będzie autorskie kolekcje przygotowane przez siedem duetów składających się z projektantów mody i biżuterii: Danka Czapnik & Katarzyna Konieczka; Marcin Bogusław & Marcel Iwański; Sława Tchórzewska & Patryk Wojciechowski; Ireneusz Glaza & Paweł Węgrzyn; Dorota Cenecka & Dominika Czarnecka; Danuta Kruczkowska & Larysa Knap; A2 Anna Węsierska & Olga Ziemann.

Pełen program wydarzenia dostępny na stronie Międzynarodowych Targów Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif.

 

Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich Amberif

  • 20-23 marca 2019 r., środa-sobota, 10.00-16.00
  • Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Amberexpo
  • ul. Żaglowa 11
  • Gdańsk
view szablon artykułu

Aktualności