Aktualności

Podziękowania za opiekę nad mieszkańcami i turystami. Podsumowanie akcji Pomorskie dla Zdrowia

Podsumowanie akcji Pomorskie dla Zdrowia, fot. mat. prasowe UMWP
Fot. mat. prasowe UMWP

Podczas siedmiu letnich eventów przeprowadzono prawie 5,3 tys. bezpłatnych badań, konsultacji medycznych, porad fizjoterapeutów, dietetyków oraz szkoleń. Skorzystali z nich mieszkańcy Pomorza i turyści. Wakacyjne przychodnie przyjmowały pacjentów w Sopocie, Gdyni, dwa razy w Gdańsku, Wdzydzach Kiszewskich, Słupsku i Będominie.

 

Celem letniej akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Korzystający z badań i porad przekonali się, że profilaktyka jest ważna. Niektórzy odetchnęli z ulgą, a inni szybko i bez wielomiesięcznego oczekiwania w kolejce otrzymali informację o konieczności dalszej diagnostyki. Przygotowaliśmy podsumowanie akcji.

 

Podziękowania

W Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w piątek, 29 listopada 2019 r. odbyła się uroczysta gala, podczas której uhonorowano osoby zaangażowane w akcję Pomorskie dla Zdrowia. – Już po raz piąty zorganizowaliśmy letnią akcję profilaktyczną, która z roku na rok cieszy cię coraz większym powodzeniem tak wśród mieszkańców, jak i turystów. To również pokazuje, że takie inicjatywy są bardzo potrzebne i na pewno dalej będziemy w nie inwestować – podkreślał marszałek Mieczysław Struk. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in pracownicy szpitali i wolontariusze.

Za udział w projekcie Pomorskie dla Zdrowia, za współpracę, zaangażowanie i okazaną życzliwość podziękowania otrzymały spółki: Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie, Szpitale Pomorskie (Szpital im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpital Morski im. PCK w Gdyni, Szpital im. F. Ceynowy w Wejherowie, Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku), Copernicus Podmiot Leczniczy (Szpital im. św. Wojciecha, Szpital im. Mikołaja Kopernika, Wojewódzkie Centrum Onkologii), Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Gdańsku, Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku.

 

 

Pracownicy tych placówek w wakacyjne soboty i niedziele udzielali bezpłatnych porad i konsultacji. Uhonorowani zostali też pracownicy Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. – Prawie 5,3 tys. przebadanych i skonsultowanych osób świadczy o tym, że podejmowane przez nas akcje cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich wyjątkowość polegała na tym, że specjaliści wychodzili w przestrzeń publiczną, zachęcając tym samym mieszkańców do skorzystania z badań przy okazji udziału w innych wydarzeniach plenerowych. I to się sprawdziło – mówiła członkini Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska. – Podczas Pomorskiego dla Zdrowia można było między innymi zmierzyć cieśnienie tętnicze i poziom cholesterolu oraz zrobić test na obecność we krwi przeciwciał anty-HCV. Była to bardzo potrzebna akcja profilaktyczna, szerząca świadomość zdrowotną w społeczeństwie. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, nasi pacjenci otrzymywali informację, jakie jeszcze badania diagnostyczne i jakie konsultacje należy odbyć. Serdecznie dziękuję pracownikom wszystkich podmiotów zaangażowanych w organizację akcji Pomorskie dla Zdrowia. Doceniam podjęty trud. Przecież nie ma nic cenniejszego niż zdrowie – dodała Kapała-Sokalska.

 

U ponad 20 proc. pacjentów wykryto nieprawidłowości

W ramach letnich akcji Pomorskie dla Zdrowia wykonano prawie 4,1 tys. badań i wykryto prawie tysiąc nieprawidłowości wymagających dalszej diagnostyki. Można było: zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom cukru we krwi, cholesterolu, kwasu moczowego i trójglicerydów. Wykonywano też spirometrię i określano wskaźnik prawidłowej masy ciała (BMI). W ramach programu Zdrowa Wątroba, można było zbadać krew w celu wykrycia przeciwciał anty – HCV. Pacjentom wykonywano też EKG i USG piersi.

Z konsultacji lekarskich skorzystało prawie 1200 pacjentów, a u prawie 300 wykryto nieprawidłowość. Dermatolodzy sprawdzali znamiona na skórze, kardiolodzy konsultowali wyniki EKG. Porad udzielali onkolodzy, pulmonolodzy, fizjoterapeuci, dietetycy i położne. Chętni mogli skorzystać też z masaży, krioterapii miejscowej oraz naświetlania lampą Bioptron. A w Gdyni panie mogły skorzystać z porad braffiterki.

Badania w liczbach:

  • 4090 wykonanych badań (w tym 957 nieprawidłowości),
  • 1194 udzielonych konsultacji, m.in. dermatologicznych, onkologicznych, kardiologicznych, pulmonologicznych (w tym 272 nieprawidłowości),
  • 7 eventów,
  • 6 lokalizacji: Sopot, Gdańsk, Gdynia, Wdzydze Kiszewskie, Słupsk, Będomin
  • 8 dni akcji,
  • ponad 80 pracowników podmiotów leczniczych.

 

Gdzie można było się zbadać?

Od maja do sierpnia 2019 r. odbyło się 7 eventów. Pierwszy miał miejsce podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich w Sopocie. Kolejne akcje były w Gdyni i dwie w Gdańsku podczas Dnia Dziecka i Jarmarku św. Dominika. Następnie, w trakcie 46. Jarmarku we Wdzydzach Kiszewskich, Jarmarku Gryfitów w Słupsku oraz inscenizacji Batalii Napoleońskiej w Będominie.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Kalendarz prac Zarządu i Sejmiku

Pod patronatem marszałka