Aktualności

Podniebne piruety, brytyjskie bestsellery i targ rybacki. Długi weekend na Pomorzu. Gdzie warto się wybrać?

Fot. źródło: www.facebook.com/JarmarkswDominika/
Fot. źródło: www.facebook.com/JarmarkswDominika/

W długi sierpniowy weekend na Pomorzu nie sposób się nudzić. W Gdyni będzie można podziwiać nocne pokazy lotnicze. W Gdańsku wziąć udział w tradycyjnym targu rybackim, a w Sopocie spotkać się z najlepszymi brytyjskimi pisarzami podczas Literackiego Sopotu. Jednak atrakcje przygotowały też inne pomorskie miejscowości.

 

Zobacz, gdzie warto wybrać się w długi weekend 15-18 sierpnia 2019 roku. W czwartek, 15 sierpnia obchodzimy Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (inaczej Matki Boskiej Zielnej) oraz Święto Wojska Polskiego. To dzień ustawowo wolny od pracy. Wystarczy jeden dzień urlopu, by cieszyć się czterema dniami wolnego.

 

W Trójmieście każdy znajdzie coś dla siebie

Niebo nad plażą miejską w Gdyni i lotniskiem w Kosakowie od piątku do niedzieli będzie należało do spadochroniarzy, motoparolotniarzy oraz pilotów, którzy zaprezentują akrobacje lotnicze. W ciągu dnia warto wybrać się na lotnisko, by nie tylko podziwiać najlepsze formacje podniebnych akrobatów z całego świata, ale też z bliska przyjrzeć się maszynom. Będzie też specjalna strefa dla dzieci i rodzin z grami, zabawami oraz food trackami. A wieczorami nad zatoką odbędą się nocne pokazy lotnicze z efektami pirotechnicznymi i muzyką. Wszystko w ramach Gdynia Areobaltic, największych w Polsce pokazów lotniczych.

 

Aerobaltic

Fot. mat. prasowe Areobaltic

 

Kto woli spokojniejsze imprezy, powinien zajrzeć do Sopotu. Tam od czwartku do niedzieli będzie można wziąć udział w spotkaniach z brytyjskimi i polskimi pisarzami, koncertach i spektaklach. Będą też targi książki, na których wystawi się kilkadziesiąt wydawnictw, warsztaty kulinarne, atrakcje dla dzieci i spektakle. To już kolejna edycja Literackiego Sopotu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, jednak na część z nich trzeba wcześniej się zarejestrować.

W Gdańsku też będzie co robić. To przede wszystkim ostanie dni Jarmarku św. Dominika, który zakończy się w niedzielę, 18 sierpnia. Jednak to nie wszystko. W czwartek o godz. 12.00 będzie można wziąć udział w Fischmarkcie, czyli inscenizacji tradycyjnego rybackiego targu przy Targu Rybnym. O godz. 12.30 ludzie morza wyruszą barwną paradą do Ratusza Głównego Miasta. Przez cały dzień od godz. 12.00 do 18.00 na Targu Rybnym będą odbywać się warsztaty i pokazy kulinarne, będzie można spróbować swoich sił w rzemiośle rybackim oraz posłuchać opowieści o pracy na morzu i zwyczajach społeczności nadmorskiej. To także okazja, by posmakować rybnych specjałów.

Jeśli komuś potrzeba solidnej dawki alternatywnej muzyki, powinien wybrać się na Soundrive Festival, który odbędzie się w piątek i sobotę na terenach postoczniowych w Gdańsku (klub B90). Wystąpią młodzi artyści, prezentujący różnorodne gatunki muzyki – od hip hopu po muzykę electro, rock i punk. Podczas tegorocznej edycji będzie można usłyszeć m.in. Bass Astral & Igo, Michała Wolskiego, Kwiat Jabłoni, Let's eat grandma oraz Grzegorza Bojanka.

 

Co słychać nad morzem?

Na długi weekend warto też wpaść do Juraty. Zaplanowano m.in. koncerty w ramach Muzycznego Lata. W sobotę usłyszymy Alicję Majewską z Włodzimierzem Korczem oraz Warsaw Opera Quartet. Niedziela to koncert Natalii Przybysz i Raphaela Rogińskiego. Bezpłatne wejściówki można odebrać w kasach biletowych Sceny Kulturalnej oraz MOKSiR w Jastarni przy ul. ks. Stefańskiego 5.

Na koncert muzyki klasycznej warto też zajrzeć do Kuźnicy. W piątek wieczorem w Stacji Informacji Turystycznej odbędzie się Koncert Muzyki Klasycznej. Jeśli z muzyką klasyczną wam nie po drodze – polecamy Mechelinki. W piątek od godz. 16.00 będzie tam trwał Festyn Żeglarski, który zakończy się koncertem szantowym. Wystąpią: Kamil Badzioch, Focus i Spinakery.

Długi weekend to także Międzynarodowy Zlot Motocyklowy w Łebie, czyli najdłuższa impreza motocyklowa w Polsce, która trwa pięć dni (od środy do niedzieli). Podczas zlotu odbędą się konkursy z nagrodami, koncerty rockowe, bluesowe i country, parady motocyklowe (nocna z pochodniami) oraz prezentacje najciekawszych motocykli i pojazdów.

Miłośnicy sportu mogą wziąć udział w marszu na orientację Szperk, który wystartuje w sobotę z Helu. Do wyboru są trzy trasy o różnych długościach: 8, 14 i 25 km. Szlak każdej z nich został tak opracowany, by była okazja do odkrywania miejsc pełnych historii – zagubionych w lesie w postaci pozostałości fortyfikacyjnych, które do niedawna nie były dostępne (tereny wojskowe).

 

Otwarte koszary w Słupsku

Dzień 15 sierpnia to m.in. Święto Wojska Polskiego, które obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Tego dnia miłośnicy wojskowości powinni zajrzeć do Słupska. Między godz. 13.00 a 14.30 będzie można zwiedzać jednostkę wojskową w Słupsku w ramach dnia otwartego koszar. Żołnierze z 7. Brygady Obrony Wybrzeża pokażą na co dzień niedostępne miejsca, sprzęt wojskowy, pojazdy i wyposażenie.

 

Posmakuj Kaszub

Smakosze powinni rozważyć wizytę w Kościerzynie
i jej okolicach. Tam do niedzieli 18 sierpnia trwać będzie Tydzień Kuchni Kaszubskiej. Ta cykliczna impreza jest idealną okazją, aby podczas wędrówki
po miasteczku kaszubskim zasmakować rozmaitych dań kuchni regionalnej. Wszyscy, którzy skosztują kaszubskich specjałów oferowanych przez kościerskie restauracje, będą mogli zagłosować
na ulubioną potrawę kaszubską. Osoby, które wypełnia ankietę, wezmą udział w losowaniu nagród.

 

Plakat Tydzień kuchni kaszubskiej
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności