Aktualności

Po raz pierwszy w Gdyni. Morskie Regaty Konsulów już w niedzielę

Jachty zacumowane w marinie
Fot. archiwum Narodowego Centrum Żeglarstwa

Konsulowie honorowi m.in. ze Szwecji, Litwy, Malty i Bangladeszu wystartują niedzielę, 9 czerwca 2019 r. w regatach. Będą się ścigać na jachtach o długości prawie 7 metrów.

 

Morskie regaty konsulów to nowa żeglarska inicjatywa organizowana przez Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce. Takiej imprezy jeszcze w Trójmieście nie było.

 

Sportowa rywalizacja

– Chcemy pokazać konsulom honorowym piękno żeglarstwa – tłumaczy Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – Zarówno możliwość zobaczenia Gdyni od strony morza, jak i zaznania sportowej rywalizacji na pewno dostarczy im wielu pozytywnych emocji. Mam nadzieję, że Morskie Regaty Konsulów na stałe wejdą do kalendarza nie tylko Pomorskiego Związku Żeglarskiego, ale też Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce – dodaje Witkowski.

Uczestnicy regat popłyną na kabinowych jachtach Balt 23 Olimpia o długości 6,76 metra. Każdy z konsulów wystartuje w załodze z doświadczonym sternikiem.

– Postanowiłem wziąć udział w regatach, bo to fajna promocja Gdyni i konsulatu – mówi Józef Poltrok, konsul honorowy Litwy. – Chcę oczywiście wygrać, ale przede wszystkim liczę na dobrą zabawa. Konsulowie spotykają się regularnie, ale udział w zawodach będzie nowością. To bardzo dobry pomysł! – wyjaśnia Poltrok.

 

Który konsul wygra?

Zawodnicy będą mieli okazję poznać najlepszych pomorskich żeglarzy m.in. Romana Paszke, uczestnika najważniejszych światowych regat. Bazą regat będzie Marina Yacht Park w basenie prezydenta – nowy obiekt na żeglarskiej mapie Gdyni.

Odprawa załóg i losowanie łódek odbędzie się w niedzielę 9 czerwca o godz. 10.30. O godz.11.15 Morskie Regaty Konsulów zostaną uroczyście otwarte, a kwadrans później rozpocznie się pierwszy wyścig. Dokładna trasa i liczba startów będzie zależała od warunków pogodowych. Rozdanie nagród planowane jest na godz. 14.30. Po zakończeniu imprezy uczestnicy wezmą udział w spotkaniu żeglarskim.

Organizatorem Morskich Regat Konsulów jest Pomorski Związek Żeglarski i Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce. Partnerami Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Gdynia, firma VBW Engineering, firma Łączpol, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Narodowe Centrum Żeglarstwa AWFiS w Gdańsku i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Partnerami medialnymi wydarzenia są portal Żeglarski.info, miesięcznik „Żagle", magazyn „W Ślizgu" oraz Radio Gdańsk.

 

view szablon artykułu