Aktualności

Pilna decyzja Zarządu Województwa. 50 mln zł ze środków unijnych trafi do pomorskich szpitali na walkę z koronawirusem

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Fot. Renata Dąbrowska
Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Fot. Renata Dąbrowska

Dzięki tej decyzji służba zdrowia będzie miała do dyspozycji dodatkowe środki na walkę z epidemią koronawirusa w regionie. Pieniądze trafią nie tylko do tzw. szpitali marszałkowskich, ale i do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.

 

Decyzja została podjęta na posiedzeniu Zarządu Województwa Pomorskiego 19 marca 2020 r.

 

Pieniądze dla szpitali

Ograniczenie epidemii Covid-19 w Polsce i na Pomorzu wymaga nadzwyczajnych środków. - Dlatego wraz z Zarządem Województwa zadecydowaliśmy się na pilne uruchomienie 50 mln zł dodatkowych środków na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Pomorza. Te pieniądze przekażemy do dyspozycji pomorskich szpitali, bo to właśnie pracownicy służby zdrowia znajdują się na pierwszej linii frontu i potrzebują naszego wsparcia – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Środki otrzymają zarówno szpitale samorządu województwa, takie jak np. Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy czy szpital w Ustce, ale również rządowy 7. Szpital Marynarki Wojennej, który boryka się z poważnymi brakami. – W tej chwili prowadzimy uzgodnienia z poszczególnymi placówkami, które przedstawiają nam swoje potrzeby – dodaje marszałek.

 

 

Rezerwa na interwencję

Na posiedzeniu Zarządu Województwa została także podjęta decyzja o zarezerwowaniu 120 mln zł, które zostały przesunięte z puli środków unijnych z przeznaczeniem na interwencyjne wsparcie pomorskich przedsiębiorców oraz systemu zdrowia. Te środki będą uruchamiane w ramach potrzeb. – Było to możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która uruchomiła inicjatywę uelastyczniającą procedury związane z wydatkowaniem środków unijnych. Łatwiejsze są również przesunięcia pieniędzy na zwalczanie epidemii koronawirusa – podkreśla marszałek.

 

Będzie wsparcie dla przedsiębiorców

Nie tylko służba zdrowia potrzebuje wsparcia. Problemy finansowe dotykają małych i średnich przedsiębiorstw. – Dlatego zarekomendowaliśmy instytucjom finansowym, z którymi współpracujemy, by wprowadziły mechanizm zawieszenia spłaty kapitału i odsetek od zaciągniętych już pożyczek – mówi marszałek Struk. Pomorski samorząd przeznaczy także 30 mln zł ze środków własnych na akcję pożyczkową, mającą na celu podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw.

view szablon artykułu