Aktualności

Pamięć o zbrodni w Lesie Szpęgawskim. Promocja książki i spotkanie z jej autorem

Miejsce pamięci narodowej w Lesie Szpęgawskim
Miejsce pamięci narodowej w Lesie Szpęgawskim. Fot. źródło: http://lasszpegawski.pl/

W sali konferencyjnej Grodziska Owidz w piątek, 21 lutego 2020 r. odbędzie się promocja książki „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939-1940" autorstwa Mateusza Kubickiego. Publikacja została wydana przez Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku.

 

Las Szpęgawski, leżący na północny wschód od Starogardu Gdańskiego, to jedno z najważniejszych miejsc na mapie zbrodni pomorskiej 1939 r.

Niemcy już na początku września 1939 r. rozpoczęli tam masowe egzekucje, które trwały do stycznia 1940 r. W lesie zabijano mieszkańców Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Pelplina, Gniewa, Skórcza i pobliskich wsi. Wśród ofiar zbrodni znajdowały się również osoby z zaburzeniami psychicznymi mordowane w ramach akcji T-4. Byli to m.in. pacjenci ze szpitali psychiatrycznych Kocborowa oraz Świecia.

Jesienią 1944 r. na miejsce kaźni przybyło specjalne komando SS, które zgodnie z wytycznymi Akcji 1005 wydobyło z grobów zwłoki, spaliło je, a następnie usiłowało zatrzeć ślady po masowych mogiłach. Jeden z dołów śmierci przypadkowo pominięto. W latach 1945-1947 przeprowadzono ekshumacje, które potwierdziły dokonanie w tym miejscu masowych mordów oraz ingerencji mających zatrzeć ślady niemieckiej zbrodni.

Liczbę pomordowanych w Lesie Szpęgawskim szacuje się na 5-7 tys. osób. Aktualnie ustalono personalia ponad 2400 ofiar.

 

Promocja książki „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939-1940"

  • 21 lutego 2020 r., piątek, godz. 17.30
  • Grodzisko Owidz
  • sala konferencyjna
  • ul. Rycerska 1
  • Owidz

 

Wydarzenie na Facebooku

 

Organizatorami wydarzenia są Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Gdańsku oraz Gmina Starogard Gdański.

 

Uczestnicy spotkania będą mieli zapewniony transport. Autobus MZK odjedzie z Rynku w Starogardzie Gdańskim o godz. 17.00, natomiast powrót przewidziano o godz. 19.15 z przystanku przy Grodzisku Owidz.

Plakat - promocja książki dot. Zbrodni w Lesie Szpęgawskim

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności