Aktualności

Ośrodek rehabilitacyjny i ogród sensoryczny. Prawie 5 mln zł dla szpitala w Lęborku

Podpisanie umowy na dofinansowanie SPS ZOZ w Lęborku
Podpisanie umowy na dofinansowanie SPS ZOZ w Lęborku. Fot. Martyna Sawicka

Dzięki unijnej dotacji w lęborskim SPS ZOZ powstanie nowoczesny ośrodek rehabilitacji kardiologicznej. Pacjenci będą też mogli odpocząć i nabrać sił w specjalnie zaprojektowanym ogrodzie sensorycznym. Inwestycja rozpocznie się już w październiku 2017 r.

 

Marszałkowie Wiesław Byczkowski i Paweł Orłowski podpisali w piątek, 4 sierpnia 2017 r., umowę na dofinansowanie projektu Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lęborku. Jego celem jest zwiększenie dostępu i podniesienie jakości świadczeń zdrowotnych dla pacjentów ze schorzeniami układu krążenia.

 

Rehabilitacja i pobudzanie zmysłów

Utworzony w Lęborku ośrodek rehabilitacji kardiologicznej wyposażony zostanie w specjalistyczną aparaturę i sprzęt medyczny. Będą to m.in.: aparaty do elektroterapii i laseroterapii, przewoźny EKG, kardiomonitor, defibrylator, spirometr, orbitrek i pionizator. Rehabilitacja obejmować będzie leczenie szpitalne, ambulatoryjne, środowiskowe, a także prozdrowotne działania edukacyjne.

Wyremontowane obiekty szpitalne przystosowane zostaną do wymagań specjalistycznych poradni: kardiologicznej, diabetologicznej, neurologicznej, geriatrycznej, psychogeriatrycznej, pulmonologicznej, onkologicznej i leczenia bólu. Wszystkie będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na poprawę dostępności do nowoczesnych metod leczenia wpłynie także modernizacja działu fizjoterapii, a przede wszystkim zastosowanie innowacyjnych form terapeutycznych, takich jak telerehabilitacja czy pobudzanie zmysłów w ogrodzie sensorycznym. Powstanie on w parku przy szpitalu.

 

Ogród sensoryczny w Lęborku

Wizualizacja ogrodu sensorycznego. Mat. prasowy SPS ZOZ w Lęborku

 

Trend pozytywnych zmian

– Mamy pełną świadomość konieczności modernizacji szpitala w Lęborku, jego doposażenia i dostosowania do potrzeb seniorów i osób z niepełnosprawnościami – mówi wicemarszałek Paweł Orłowski. – Projekt SPS ZOZ w Lęborku wpisuje się w trend pozytywnych zmian w zakresie zwiększenia dostępności do usług zdrowotnych w regionie – podkreśla wicemarszałek Orłowski.

 

 

Projekt przewidziany jest do realizacji w ramach Zintegrowanego Porozumienia Terytorialnego dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Lęborka. Całkowita jego wartość to ponad 6,2 mln zł, z czego prawie 5 mln zł stanowi dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Prace rozpoczną się już w październiku 2017 r., a zakończą w marcu 2019 r.

view szablon artykułu