Aktualności

Osiem bali i koncertów muzyki rozrywkowej. To propozycja filharmonii na karnawał

Grohman Orchestra
Grohman Orchestra. Fot. Katarzyna Skowronek

Polska Filharmonia Batycka w Gdańsku zaprasza na osiem koncertów, które są organizowane w soboty od 4 stycznia do 22 lutego 2020 r. Po nich odbędą się Bale Gdańskie.

 

Podczas zabaw tanecznych będzie muzyka na żywo do późnych godzin nocnych.

 

I Bal Gdański

Już w najbliższą sobotę, 4 stycznia zaprezentuje się Grohman Orchestra w repertuarze zatytułowanym Klasyka polskiej rozrywki. To projekt muzyczny, w którym znane i lubiane hity muzyki rozrywkowej współbrzmią z cytatami z muzyki klasycznej. Utwory z repertuarów Marka Grechuty, Skaldów, Mieczysława Fogga, Czesława Niemena, Dżemu, Manaam, Perfect i innych. Aranżacje przygotował Krzysztof Herdzin – najlepszy aranżer w Polsce, producent, orkiestrator muzyki do nagrodzonej Oscarem 2005 r. ścieżki dźwiękowej Jana A. P. Kaczmarka do flmu „Marzyciel". –To jedno z najciekawszych a zarazem najtrudniejszych wyzwań aranżacyjnych w moim życiu – tłumaczy Krzysztof Herdzin.

Grohman Orchestra to 13-osobowa orkiestra składająca się z muzyków Filharmonii Łódzkiej, czerpiąca z tradycji rodziny Straussów i czasów cesarskiego Wiednia. Przyjęła swoją nazwę od nazwiska łódzkiego fabrykanta, konesera sztuki, właściciela skrzypiec Stradivariusa z 1719 r., Henryka Grohmana. Wzorem mistrzów walca orkiestrę prowadzi stojący skrzypek-dyrygent i jej założyciel Tomasz Gołębiewski, I koncertmistrz Filharmonii Łódzkiej, producent, menedżer kultury, organizator Festiwali Geyer Music Factory i Manu Summer Jazz Sundays.


II Bal Gdański

W sobotę, 11 stycznia można będzie wysłuchać projektu Tribute to Sinatra. Chopin University Big Band zagra piosenki z repertuaru amerykańskiego piosenkarza, które zaśpiewa Łukasz Lipski. Nie zabraknie hitów z repertuaru piosenkarza i standardów jazzowych takich jak: „Fly me to the moon", „My funny Valentine" czy „My way". Utwory pojawiały się w setkach różnorodnych aranżacji przez dziesięciolecia, a teraz także inspirują nowe pokolenia artystów i słuchaczy. Zespół muzyków z Warszawy i wokal Łukasza Lipskiego powinien pozwolić publiczności przeżyć niezapomniany wieczór z twórczością urodzonego w New Jersey piosenkarza.

 

III Bal Gdański

Podczas trzeciego koncertu show pokaże Grupa MoCarta. Tematem będzie historia muzyki opowiedziana z punktu widzenia członków zespołu i m.in. wypowiedź A. Vivaldiego w odpowiedzi na pytanie dlaczego skomponował tylko „Cztery Pory Roku". Nie zabraknie też informacji o początkach muzyki wielogłosowej przedstawionej ustami J.S. Bacha, a także wynalezieniu przez niego nordic walkingu.

Grupa MoCarta wśród gwiazd to tytuł kolejnego programu znanego i lubianego kwartetu smyczkowego. Tym razem Bolek, Paweł, Michał i Filip otoczeni będą największymi gwiazdami muzyki. J. S. Bach. Patron zespołu – Wolfgang Amadeusz – wyjawi tajemnice skąd czerpie pomysły dla Grupy MoCarta, a Antonio Vivaldi przyzna się, dlaczego skomponował tylko „Cztery Pory Roku". W koncercie znajdą się również: skrócona historia muzyki według Grupy MoCarta, wizyta w wiedeńskiej rozgłośni radiowej 1785 r. oraz żart, który rozchmurzy Ludwiga van Beethovena. Ale tylko na chwilę... Grupa MoCarta wśród gwiazd to: humor, elegancja i najlepsza muzyka. To rozrywka dla wszystkich pokoleń. Dla dorosłych, ich dzieci oraz dla tych, którzy z Fryderykiem Chopinem chodzili do szkoły.

 

IV Bal Gdańsk

W ostatnią sobotę stycznia Szymon Morus poprowadzi Orkiestrę Kameralną Progress w utworach filmowych. To niezwykły program zawierającą najpiękniejsze i najbardziej znane tematy z polskich oraz zagranicznych filmów i seriali. Orkiestra Kameralna Progress wielokrotnie podczas swojej dziesięcioletniej działalności wykonywała z ogromnym powodzeniem muzykę filmową na licznych koncertach. Będzie można usłyszeć utwory z takich obrazów jak: „Śniadanie u Tiffany'ego", „Zapach kobiety" czy „Ojciec chrzestny".

 

O balach, które odbędą się w lutym wkrótce na stronie Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

 

Bale Gdańskie i koncerty

  • styczeń: 4, 11, 18 i 25 oraz luty: 1, 8, 15 i 22
  • Polska Filharmonia Bałtycka
  • koncert w Sali Koncertowej, bal w głównym foyer
  • ul Ołowianka 1
  • Gdańsk
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości