Aktualności

Nowe place zabaw, boiska, wiaty i scena plenerowa. Zobacz, co się zmieni na wsi dzięki projektowi Aktywne Sołectwo Pomorskie [GALERIA]

Podpisanie umów o dofinansowanie zadań własnych gmin w zakresie małych projektów lokalnych
Podpisanie umów o dofinansowanie zadań własnych gmin w zakresie małych projektów lokalnych „Aktywne Sołectwo Pomorskie". Fot. Marcin Szumny

Samorząd Województwa Pomorskiego przeznaczy prawie 300 tys. zł na małe projekty lokalne. Dzięki nim powstaną nowe chodniki, boiska piłkarskie, świetlice wiejskie i miejsca integracji. Podpisanie umów na dofinansowanie projektów w ramach programu „Aktywne Sołectwo Pomorskie" odbyło się 18 maja 2018 r. w urzędzie marszałkowskim.

 

Wsparcie finansowe na realizację swoich pomysłów otrzyma 30 gmin. Na spotkaniu pod „Niebem polskim" w urzędzie było obecnych 24 przedstawicieli lokalnych wspólnot.

 

Będzie piękniej i przyjemniej

Przedsięwzięcia, które otrzymają dofinansowanie, mają służyć potrzebom mieszkańców wsi. Są to wszelkie inicjatywy, które poprawiają bezpieczeństwo i jakość życia społeczności wiejskiej. W gminie Bytów powstaną wiaty, jako miejsca spotkań i integracji mieszkańców. W Złej Wsi (gm. Trąbki Wielkie) zostanie wyremontowana świetlica wiejska, a we wsi Połchówko (gm. Krokowa) zostanie zmodernizowane zaplecze kulturalno-rekreacyjnego. W gminie Choczewo nowy blask zyska kompleks sportowo-rekreacyjny „Perełka Kierzkowa", w Jazowej (gm. Nowy Dwór Gdański) powstanie boisko, natomiast partnerstwo sołectw Rudniki i Jarzębina (gm. Ryjewo) postawiło na scenę plenerową.

Program „Aktywne Sołectwo Pomorskie" to kontynuacja procesu odnowy pomorskiej wsi. – Wielu sołtysów z Pomorza ma pomysły na to, by zmieniać przestrzeń w swoich miejscowościach, to bardzo ważne – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Chcą nie tylko poprawiać ich wygląd, dbać o ład przestrzenny i podnosić atrakcyjność, ale też tworzyć miejsca przyjazne mieszkańcom. Wiemy, jak ważna jest tożsamość i integracja lokalna. Dlatego szczególnie cieszymy się z tego, że są to inicjatywy oddolne. To sami mieszkańcy mają wpływ na swoją przestrzeń i realizują swoje pomysły – podkreśla Struk.
 

Konkurencja była duża

Projekty, które otrzymają wsparcie finansowe w programie „Aktywne Sołectwo Pomorskie", mają charakter inwestycyjny. Wnioskowana kwota nie mogła przekraczać 10 tys. zł, a zakończenie realizacji projektu nastąpi nie później niż do 15 listopada 2018 r. – Wnioski przyjmowaliśmy do 28 lutego – mówi Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. – Do urzędu wpłynęły 74 pomysły z całego województwa. Zespół oceniający sprawdził wnioski pod względem merytorycznym i postanowił przyznać rekomendacje do dofinansowania 30 z nich –wyjaśnia Pałkowski. Dzięki temu mieszkańcy już niedługo będą mogli się cieszyć nowymi inwestycjami.

Marszałek Mieczysław Struk zapowiedział, że projekt „Aktywne Sołectwo Pomorskie" będzie kontynuowany przez samorząd województwa w kolejnych latach.

 

Fot. Marcin Szumny

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka