Aktualności

Nową drogą do Łeby wygodniej i bezpieczniej. Kierowcy na dobry początek dostali odblaskowe kamizelki i apteczki

Otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej 214 oraz obwodnicy Wicka
Otwarcie zmodernizowanej drogi wojewódzkiej 214 oraz obwodnicy Wicka. Fot. Aleksandra Mokwa-Kaługa

Modernizacja drogi wojewódzkiej 214 i budowa obwodnicy Wicka trwały dwa lata. Dzięki temu dojazd do Łeby jest wygodniejszy i bezpieczniejszy. Powstała też droga rowerowa i nowe chodniki. Inwestycja kosztowała ponad 76 mln zł. Pieniądze dała Unia Europejska i samorząd województwa.

 

Choć nową drogą kierowcy jeżdżą już do dwóch tygodni, to oficjalne otwarcie obwodnicy Wicka odbyło się 24 czerwca 2019 r. Wzięli w nim udział marszałkowie Mieczysław Struk oraz Ryszard Świlski, a także lokalni samorządowcy i przedstawiciele wykonawcy prac. A kierowcy w prezencie dostali odblaskowe kamizelki i samochodowe apteczki.

 

Otwarcie z wakacyjnym prezentem

Droga wojewódzka 214 pomiędzy Lęborkiem a Łebą, zwłaszcza w sezonie letnim, jest jedną z bardziej zatłoczonych tras na Pomorzu. Przejeżdża nią około 10 tys. pojazdów na dobę. Teraz dzięki przebudowie dojazd nad morze będzie bezpieczniejszy i bardziej komfortowy, zarówno dla kierowców jaki i pieszych oraz rowerzystów. Nowa droga liczy około 15 kilometrów. – Jest równa jak stół, oświetlona, a skrzyżowania dobrze oznakowane i bezpieczne – powiedział Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Z ulgą odetchną również mieszkańcy Wicka. – Dzięki nowej drodze ruch tranzytowy omija miejscowość – dodał marszałek. Dla pierwszych kilkudziesięciu kierowców, którzy przejechali nową trasą, samorząd województwa pomorskiego przygotował mały upominek. – To kamizelka odblaskowa i samochodowa apteczka. Takie niewielkie gadżety są w samochodzie bardzo przydatne, szczególnie przy wakacyjnych podróżach. A w sytuacji kryzysowej mogą nawet uratować życie – mówił marszałek Struk wręczając podręczne zestawy. Kierowcy są bardzo zadowoleni z nowo wybudowanej trasy.  – Dobrze, że wreszcie prace się skończyły. Jeździmy do Łeby co roku, na wakacje. Wcześniej przejazd od Lęborka to był koszmar, wąsko, dziury i do tego zakorkowane Wicko – mówi kierowca ze Śląska. – A mnie się podoba droga rowerowa. Dojeżdżam do pracy rowerem. Teraz nie będę musiała jechać wąską szosą – dodaje mieszkanka pobliskiego Charbrowa.  

 

 

Jak zmieniła się DW 214

Inwestycja składała się z dwóch etapów. Pierwszy obejmował modernizację ok 6 kilometrowego odcinka od Łeby w kierunku Wicka. Droga została poszerzona a zakręty łagodniej wyprofilowane. Przebudowane zostały również przepusty. Odcinek zyskał nową, równą nawierzchnię. Powstały zatoki przystankowe oraz chodniki. Drugim zadaniem była budowa obwodnicy Wicka, Charbrowa i Białogardy. To ok. 7,5 km zupełnie nowej jednojezdniowej drogi z dwoma pasami ruchu. Na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą wojewódzką 213 Puck-Słupsk powstało rondo.  W kilku miejscach zamontowane zostały ekrany akustyczne. Co ważne, pod drogą powstały przejścia dla płazów i małych zwierząt. Zainstalowana została również stacja pogodowa i drogowa stacja meteo.

 

Inwestycja w liczbach

Umowa na przebudowę drogi została podpisana w 2016 roku. Budowa prowadzona przez firmę Strabag trwała dwa lata. Łączny koszt inwestycji to około 76 mln zł. Była ona w 85 proc. współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

 

Fot. Aleksandra Mokwa-Kaługa

 

view szablon artykułu