Aktualności

Nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach. Powstaje film dokumentalny o byłych pracownikach Stoczni Gdańskiej

Kadr z filmu „Stoczniowcy. Ludzie z tła
Kadr z filmu „Stoczniowcy. Ludzie z tła". Mat. prasowy producenta

Zakończyły się zdjęcia do filmu dokumentalnego „Stoczniowcy. Ludzie z tła". Jego bohaterami są byli pracownicy Stoczni Gdańskiej, uczestnicy przełomowych dla Polski i świata wydarzeń lat 1970-1980. Premiera filmu odbędzie się podczas obchodów 39. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych.

 

Bohaterami filmu dokumentalnego „Stoczniowcy. Ludzie z tła" są Barbara, Urszula, Krystyna, Stanisław i Marek – zwyczajni, choć jednocześnie wyjątkowi ludzie. Choć byli świadkami i aktywnymi uczestnikami protestów robotniczych w grudniu 1970 r. czy strajku w sierpniu 1980 r., nigdy nie myśleli o sobie jak o bohaterach.

– Nigdy nie upominali się o tytuły, nie trafili też na strony gazet. Niesłusznie! Tak samo wiele ryzykując, stawali ramię w ramię z ludźmi, którzy stali się później rozpoznawalnymi na całym świecie symbolami ich wspólnej walki. O nich samych świat zapomniał. Tym filmem chcemy wyrazić nasz szacunek za to, co dla nas wszystkich wtedy zrobili – mówi reżyser filmu Marek Osiecimski.

 

Dziedzictwo stoczni

Bohaterowie filmu zabierają również głos w ważnej dyskusji o dziedzictwie niematerialnym wydarzeń na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej. Wypowiadają się zarówno na temat przeszłości, teraźniejszości, jak i przyszłości miejsca, w którym spędzili całe swoje zawodowe życie.

– Najważniejszym dziedzictwem tych terenów są historie ludzi, którzy tu pracowali. Dzięki takim projektom nie ulegną one zatarciu i zawsze będą stanowiły ważny element tej przestrzeni – mówi Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska. – Dbałość o historię stanowi ważny element naszego projektu, dlatego na terenie stoczni wprowadziliśmy szereg inicjatyw, które mają na celu popularyzację historii. Już niebawem kolejne z nich ujrzą światło dzienne – zapowiada.

 

Produkcję filmu współfinansują władze Gdańska oraz właściciele terenów postoczniowych: Shipyard City Gdańsk Sp. z o.o. i Stocznia Cesarska Development Sp. z o.o., a także firma PPU Nava Sp. z o.o. Środki pochodzą również z przekazanego przez marszałka województwa pomorskiego stypendium twórczego.

Premierowy pokaz odbędzie podczas tegorocznej rocznicy Sierpnia'80 na terenach postoczniowych w Gdańsku.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości