Aktualności

Niedziela ze szprychą czy woda, przyroda i przygoda? Kultura, historia, sztuka i rękodzieło podczas Jarmarku Gryfitów w Słupsku

Ludzie przy straganach
Fot. mat. prasowe UM w Słupsku na FB

Podczas muzealnych spotkań będzie można poznać z historię, kulturę i sztukę Pomorza. Wśród kramów antykwariuszy i rękodzielników poszukiwacze unikatowych skarbów znajdą prawdziwe perełki. Wstęp jest bezpłatny.

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na rynek Rybacki nieopodal Spichlerza Richtera we wszystkie niedziele lipca i sierpnia 2018 r. na organizowany od dawna Jarmark Gryfitów. To nie jest zwykły pchli targ, ale wydarzenie promujące miasto i działalność lokalnych firm.

 

O Jarmarku Gryfitów

Słupskie jarmarki to nie tylko stragany z rękodziełem, starociami czy książkami, ale też spotkania z kulturą, historią i sztuką Pomorza, połączone targiem rzeczy niezwykłych i ciekawych. Każdej niedzieli na słupszczan i turystów czeka wiele atrakcji. 

 

Pomorska woda, przyroda i przygoda

Jarmark rozpocznie się 1 lipca 2018 r. Gospodarzami będą Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych, Koło Przewodników PTTK oraz Wodociągi Słupsk. Zaproszenie do udziału przyjął także Zielony Punkt  prowadzony w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku. Na przyrodniczym stoisku parków będzie można zasięgnąć informacji o rodzimej przyrodzie oraz poznać zagrażające jej gatunki inwazyjne. Stoisko tematyczne przygotują także słupskie Wodociągi. Zainteresowani problemami z wodą będą mogli zaspokoić swoją ciekawość i rozwiać wątpliwości korzystając z możliwości kontaktu ze specjalistami w zakresie gospodarki wodno-ściekowej miasta.

 

Zwiedzanie i kolekcjonerstwo

Przewodnicy przygotowali kilka tras zwiedzania miasta. Do wędrowania zachęcają rodziny, jak i wszelkie grupy nieformalne. Ponadto na stoisku będzie można porozmawiać ze słupskimi przewodnikami. Dla kolekcjonerów i lubiących ciekawostki stoisko przygotował kolekcjoner, emerytowany historyk, od pięciu lat mieszkaniec Słupska, który zbiera medale, proporczyki, odznaki turystyczne i publikacje regionalne. To jego turystyczne zbiory będzie można zobaczyć w niedzielę, 1 lipca 2018 r.

 

Ekologiczny Słupsk

Zielony Punkt zaprasza na wykład ekspercki „Udział mieszkańców i mieszkanek Słupska w ograniczaniu zużycia energii i ubóstwa energetycznego". Poprowadzi go Dariusz Szwed, w latach 2004-2011, jeden z przewodniczących partii Zielonych, były delegat partii w Europejskiej Partii Zielonych, współpracownik Grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu. Dyskusja będzie poświęcona całościowemu podejściu do inwestowania w ochronę środowiska, zmniejszeniu ilości produkowanych śmieci, ograniczenie zużycia wody oraz oszczędnemu wykorzystaniu energii. Ekspert będzie do dyspozycji od godziny 12.30.

 

Inne atrakcje

Podczas jarmarku nie zabraknie konkursów nawiązujących do prezentowanych stoisk. Jarmark muzycznie urozmaici zespół Wiarusy oraz występy wokalne i instrumentalne.

 

 

Jarmark Gryfitów

  • każda niedziela lipca i sierpnia 2018 r., godz. 11-15
  • Muzeum Pomorza Środkowego
  • rynek Rybacki
  • Słupsk
     

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Muzeum Pomorza Środkowego

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości

Aktualności