Aktualności

Nie dla odcięcia Kaszub od kolei! Samorządowcy, mieszkańcy i miłośnicy kolei razem przejadą pociągiem z Kokoszek do Kartuz

Szynobus PKM
Fot. Aleksander Olszak

Modernizacja linii kolejowej 201 na trzy lata odetnie Kaszuby od Trójmiasta. Alternatywą dla komunikacyjnego paraliżu jest remont linii z Kokoszek do Żukowa. Przejazd szynobusem po starej linii kolejowej już w niedzielę.

 

Wydarzenie jest organizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorską Kolej Metropolitalną oraz „Gazetę Wyborczą Trójmiasto". Pociąg wyruszy ze stacji Kokoszki w niedzielę, 13 maja 2018 r.

 

Pieszo-kolejowa wycieczka

Impreza podzielona jest na dwie części. Uczestnicy spotkają się na stacji PKM Gdańsk Kiełpinek. Stamtąd pieszo wyruszą do stacji w Kokoszkach. W przemarszu ma wziąć udział około 200 osób. Tyle zgłosiło niemal od razu po ogłoszeniu imprezy. Przejdą najpierw wzdłuż torów Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, a potem około kilometrowym odcinkiem linii kolejowej 239, który wymaga odbudowy. W Kokoszkach rozpocznie się kolejowa część wycieczki. Szynobus Szybkiej Kolei Miejskiej pojedzie przez Starą Piłę i Żukowo Zachodnie do Kartuz. Zabierze 60 osób, które wylosowały bilety na pociąg.

 

Kolej dla Kaszub!

W najbliższych latach planowana jest modernizacja linii kolejowej 201 z Gdyni do Kościerzyny. Budowa drugiego toru i elektryfikacja spowoduje wstrzymanie na prawie trzy lata ruchu kolejowego. To oznacza brak połączenia do Kościerzyny i Kartuz, co doprowadzi do komunikacyjnego paraliżu. Aby tego uniknąć samorząd województwa pomorskiego, proponuje kolejarzom rewitalizację linii kolejowej 234 od Kokoszek do Glincza. Dzięki połączeniu jej z linią PKM, którego wybudowanie deklaruje samorząd, pociągi do Kartuz mogłyby kursować bez przeszkód.   

Dlaczego rewitalizacja linii 234 jest niezbędna przeczytasz w artykule na Pomorskie.eu.

 

view szablon artykułu