Aktualności

Najważniejsze światowe animacje w Gdańsku. Zobaczysz je podczas festiwalu Anima Fest Gdańsk

Pokazy filmów będą odbywały się w klimacie starego kina studyjnego – w kinie Watra w gdańskim Domu Harcerza. Fot. domharcerza.pl
Pokazy filmów będą odbywały się w klimacie starego kina studyjnego – w kinie Watra w gdańskim Domu Harcerza. Fot. domharcerza.pl

Między 8 a 11 listopada 2019 r. będzie okazja, by zobaczyć kilkadziesiąt filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych oraz wziąć udział w warsztatach. Ze specjalnych atrakcji i pokazów mogą skorzystać też dzieci. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych odbędzie się w klimatycznym, starym Kinie Watra oraz w przestrzeni Akademii Sztuk Pięknych.

 

To już piąta edycja festiwalu.

 

Rekordowy konkurs

Festiwal to przede wszystkim międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. Do konkursu zgłoszono rekordową liczbę 1325 filmów z ponad 90 państw. Najlepsze filmy w czterech kategoriach wybierze gdańska publiczność.

 

Pokazy dla dzieci i dorosłych

W czasie Anima Fest Gdańsk będzie można wziąć udział w specjalnych pokazach pełnometrażowych filmów animowanych, zarówno dla dorosłych i dzieci. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagradzane na światowych festiwalach w ostatnim roku.

Jednym z pokazów specjalnych będzie projekcja klasyki japońskiej animacji „Grobowca świetlików" w reżyserii Isao Takahata w 30-lecie jego premiery (1988). Trójmiejscy widzowie obejrzą również najważniejsze filmy ubiegłego roku, m.in. nominowanego do Oscara „Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, pełnometrażowe produkcje dla najmłodszych widzów z najdalszych zakątków świata, np. kolumbijsko-urugwajską „Książkę Lili", chińską „Dużą rybę i begonię", która ma szansę na nominację w kolejnym Oskarowym rozdaniu, ale i rodzimą „Basię" z gdańskiego studia animacji Grupa Smacznego.

W mini retrospektywie pod hasłem „HosodaX2" zaprezentowane zostaną zaś dwie pełnometrażowe animacje z kraju kwitnącej wiśni, uznanego japońskiego twórcy Mamoru Hosody.

W programie nie zabraknie również klasyki polskiej animacji, odbędą się spotkania z twórcami, a dla najmłodszych widzów przygotowano też warsztaty animacji.

5. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych AnimaFest Gdańsk 2019

  • 8-11 listopad 2019 r., piątek-poniedziałek
  • Kino Watra, Dom Harcerza, ul. Za murami 2-10, Gdańsk
  • Akademia Sztuk Pieknych, Targ Węglowy 6, Gdańsk
  • bilety – 12-50 zł (karnety), koszt warsztatów – 25 zł
view szablon artykułu

Archiwum wiadomości