Aktualności

Najważniejsze rolnicze święto i podziękowanie za plony. Dożynki województwa pomorskiego w Parszczycach

Dożynki wojewódzkie 2017 r.
Dożynki wojewódzkie 2017 r. Fot. mat. prasowe UMWP

Konkurs na wieniec dożynkowy, msza dziękczynna i zabytkowe traktory. Do tego badania profilaktyczne w ramach akcji Pomorskie dla Zdrowia. Dożynki województwa pomorskiego odbędą się w Parszczycach 16 września 2018 r.

 

Dożynki województwa pomorskiego każdego roku odbywają się w innej miejscowości Pomorza. W 2017 roku rolnicy świętowali w Starym Dzierzgoniu.

 

Tradycyjne święto

Dożynki województwa rozpoczną się o godzinie 10.30 przemarszem tradycyjnego korowodu dożynkowego. Najważniejszym jego elementem będą wieńce dożynkowe, które zostały zgłoszone do gminnych, powiatowych i wojewódzkich etapów konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wieńce zostaną zaprezentowane komisji, która wybierze ten najpiękniejszy. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź odprawi polową mszę świętą w intencji pomorskich rolników.

 

Zabawa do wieczora

Po mszy świętej rozpoczną się występy regionalnych zespołów z Pomorza. Gościem specjalnym będzie zespół z małopolskiej wsi Czorsztyn. Podczas dożynek będzie możliwość porozmawiania z ekspertami i pracownikami licznych agencji rolniczych, takich jak KRUS, ARiMR czy KOWR. Na placu będą również stoiska z lokalnymi przysmakami i rękodziełem. Swoje produkty zaoferują koła gospodyń wiejskich i pomorscy artyści. Fanów historii i motoryzacji z pewnością zainteresuje wystawa zabytkowych traktorów. Również na dzieci będą czekać liczne atrakcje, dmuchańce, konkursy i gry edukacyjne. A na zakończenie odbędzie się pokaz teatru ognia.

 

Coś dla zdrowia

Podczas dożynek będzie można skorzystać z profilaktycznych badań lekarskich. W Parszczycach rozstawione będą namioty akcji Pomorskie dla Zdrowia. Pracownicy Szpitali Pomorskich będą przeprowadzać profilaktyczne badania. Na pacjentów czekać będą: onkolodzy i badanie piersi, dermatolodzy badający znamiona na skórze oraz kardiolodzy. Będzie można również wykonać badania diagnostyczne, takie jak pomiar ciśnienia oraz cukru we krwi. W ramach programu zdrowa wątroba będą wykonywane badania wykrywania antyciał wirusowego zapalenia wątroby typu C.

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka