Aktualności

Najstarsza impreza windsurfingowa w Polsce. 40. Regaty o Puchar Prezydenta Sopotu startują już w piątek

Regaty windsurfingowe
Fot. SKŻ Ergo Hestia Sopot

Windsurferzy z różnych zakątków będą się ścigać w klasach: RS:X, RS:X juniorzy, techno293, raceboard, UKS BT 4.0, windfoil open i kitefoil open. W sumie zostanie rozegranych 36 wyścigów. Sportowe zmagania rozpoczną się w piątek, 7 czerwca w samo południe i zakończą 9 czerwca 2019 r.

 

Puchar Prezydenta Sopotu to najstarsza windsurfingowa impreza rozgrywana na akwenie morskim. Organizatorem zawodow jest Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot.

 

Kiedyś zwykła deska, a teraz profesjonalny sprzęt

Regaty są najstarszą cykliczną imprezą windsurfingową w kraju. Skład klas rywalizujących w regatach powiększał się przez lata, na początku była to tylko deska z żaglem. – Puchar Prezydenta Sopotu w 1979 roku – to były pierwsze regaty na morzu – wspomnia prekursor windsurfingu w Polsce Ryszard Cybulski. – Pamiętam, że były rozgrywane na lewo od sopockiego molo. Regaty były organizowane przez tych samych ludzi, którzy później zakładali klub. Były widowiskowe i obserwowane przez tłumy. Ścigaliśmy się w formule otwartej. Każdy na takim sprzęcie, jaki miał – dodaje Cybulski.

 

36 wyścigów

W tym roku regaty rozegrane zostaną w klasach: RS:X, RS:X Juniorzy, Techno293, Raceboard, UKS BT 4.0, Windfoil Open i Kitefoil Open. Trasa regat ustawiona będzie przy sopockim molo, tak więc wyścigi będą doskonale widoczne dla kibiców. Planowane jest rozegranie 9 wyścigów, z wyjątkiem klas Kitefoil i Windfoil, dla których przewiduje się 27 wyścigów. Start wyścigów w piątek o godz. 12, w sobotę i niedzielę o godz. 11.00. Partnerami regat są Sopot, Ergo Hestia oraz Pomorski Związek Żeglarski. Patronat medialny nad imprezą objął portal Żeglarski.info.

Zobacz: Sopocki Klub Żeglarski Ergo Hestia Sopot

view szablon artykułu