Aktualności

Najlepszy wynik w Polsce. Nasza metropolia jest liderem we wdrażaniu środków unijnych

Pieniądze w ramach ZIT przeznaczone są m.in. na infrastrukturę SKM w Trójmieście
Pieniądze w ramach ZIT przeznaczone są m.in. na infrastrukturę SKM w Trójmieście. Fot. Sławomir Lewandowski

To właśnie na Pomorzu najefektywniej wdrażane są fundusze europejskie przeznaczone na rozwój metropolii. – Najwyższy wynik w Polsce to efekt świetnej współpracy z urzędem marszałkowskim – podkreśla Michał Glaser, dyrektor Biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

Ministerstwo Rozwoju podsumowało proces realizacji tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), czyli działań na rzecz obszarów miejskich.

Z danych za I półrocze 2017 r. wynika, że w całym kraju to na Pomorzu najefektywniej wykorzystuje się środki unijne przeznaczone na rozwój metropolii. Pieniądze te wydatkowane są na konkretne inwestycje służące mieszkańcom, m.in. na remont peronów SKM, rewitalizację dzielnic czy docieplenie budynków.

 

Umowy o dofinansowanie ZIT

 

Dzięki porozumieniu prezydentów miast i burmistrzów, stowarzyszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot, realizowane są obecnie inwestycje o wartości 3,6 mld zł.

– Jeśli chodzi o tempo wdrażania funduszy europejskich, jesteśmy liderem wśród innych Związków ZIT w Polsce. Dotychczas podpisaliśmy 89 umów opiewających na kwotę 666 mln zł. To 60,58 procent środków przyznanych nam w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 – zaznacza dyrektor Glaser. – Dodatkowo ministerstwo ocenia wnioski o dofinansowanie złożone przez miasta obszaru metropolitalnego do programów krajowych. Ich wartość to aż 2,2 mld zł.

 

Wartość umów o dofinansowanie ZIT

Ponad połowa umów dotyczących inwestycji na obszarze metropolitalnym została podpisana w II kwartale 2017 r.

view szablon artykułu