Aktualności

Najlepsze pomorskie produkty i potrawy będą walczyć o Bursztynowy Laur. Do wygrania prestiżowy tytuł i nagrody finansowe

XI Święto Produktu Produktu Tradycyjnego w Gdańsku w 2017 r.
XI Święto Produktu Produktu Tradycyjnego w Gdańsku w 2017 r. Fot. Sławomir Lewandowski

W konkursie mogą wziąć udział producenci żywności oraz restauratorzy. Zmierzą się w dwóch kategoriach – potrawa i produkt, a w kategorii produkt oceniane będą dodatkowo cztery podkategorie. Zgłoszenia przyjmowane są do poniedziałku 4 czerwca 2018 roku.

 

Finał Konkursu Kulinarnego o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki" odbędzie się 17 czerwca 2018 r. podczas XII Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego w Gdańsku.

 

Wyjątkowe produkty z Pomorza

W konkursie o wyróżnienie w kategorii produkt mogą starać się pomorscy przedsiębiorcy, koła gospodyń wiejskich, szkoły gastronomiczne, stowarzyszenia, gospodarstwa rolne i agroturystyczne. Z kolei kategoria potrawa dedykowana jest restauracjom i innym stałym placówkom gastronomicznym, w tym agroturystycznym. Oceniane będą m.in. produkty i przetwory pochodzenia zwierzęcego, przetwory owocowe i warzywne, przetwory z grzybami oraz produkty zbożowe i cukiernicze, napoje alkoholowe i bezalkoholowe oraz miody.

Zwycięzca każdej kategorii, poza statuetką i dyplomem, otrzyma nagrodę w wysokości tysiąca złotych. Natomiast pozostali finaliści otrzymają 400 zł brutto za każdy produkt lub potrawę. By wziąć udział w konkursie, należy przesłać kartę zgłoszenia wraz z unikatowym przepisem na pomorski produkt lub potrawę oraz zdjęcie. Z udziału w konkursie wykluczone są potrawy i produkty nagrodzone Bursztynowym Laurem Marszalka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki" w poprzednich edycjach. Każdy uczestnik może zgłosić do nagrody maksymalnie dwa produkty.

Na nagrody finansowe przeznaczono 15 tys. zł. Zgłoszone do konkursu produkty i potrawy mogą zostać nominowane do nagrody Perła 2018 w ogólnopolskim Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, organizowanym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego we współpracy ze Związkiem Województw RP.

 


Fot. Agnieszka Wojciechowska

 

Konkurs o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki" kultywuje i popularyzuje dziedzictwo kulinarne regionu. Eksponuje regionalną różnorodność i dziedzictwo lokalnych społeczności. Dzięki nim można zdobyć wiedzę o produktach i potrawach wytwarzanych tradycyjnie i z lokalnych surowców. Kolejna edycja konkursu przyczyni się do budowy produktu turystycznego i marki regionu. Jest to przedsięwzięcie podkreślające atrakcyjność i konkurencyjność regionu.

 

Zobacz:

Regulamin Konkursu o Bursztynowy Laur Marszałka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Smaki"

Karta zgłoszeniowa w kategorii produkt

Karta zgłoszeniowa w kategorii potrawa

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Opłaty środowiskowe i statystyka