Aktualności

Na peronach SKM bezpieczniej i wygodniej. Monitoring i informacja pasażerska

SKM na peronie
Fot. Sławomir Lewandowski

Centrum monitoringu i informacji pasażerskiej, dziewięć zmodernizowanych peronów i remont dworca podmiejskiego w Gdyni – to zmiany, z jakich skorzystają pasażerowie Szybkiej Kolei Miejskiej. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2020 r.

 

Wyremontowane zostaną stacje: Gdańsk-Stocznia, Gdynia-Orłowo, Gdynia-Redłowo, Gdynia Główna, Gdynia-Stocznia, Gdynia- Leszczynki, Gdynia-Grabówek, Gdynia-Chylonia oraz Rumia Janowo. 

 

Zmiany na peronach

Nowe zadaszone perony będą miały udogodnienia dla osób niepełnosprawnych takie jak pochylnie lub windy. Zostanie na nich zamontowany tzw. monitoring krawędziowy, który jest skierowany na strefę bezpieczeństwa. Jeśli podróżny znajdzie się zbyt blisko krawędzi peronu, to usłyszy komunikat, aby wyszedł z tej strefy. Niektóre perony zostaną też wyprostowane, co zapewni lepszą widoczność kierownikom pociągów, którzy obserwują wsiadających i wysiadających z SKM-ek.

 

Nowoczesny monitoring 

Modernizacja budynku dworca w Gdyni Głównej wraz z peronem SKM rozpocznie się pod koniec 2018 r. Nowy budynek odzyska dawny blask. W budynku dworca zostaną zlikwidowane lokale usługowe na parterze, a na I piętrze powstanie nowoczesne centrum monitoringu i zarządzania informacją linii kolejowej 250 – na odcinku Gdańsk Śródmieście-Rumia. W centrum znajdą się systemy monitoringu wizyjnego, urządzenia związane z ruchem pociągów, urządzenia sygnalizujące ewentualne alarmy przeciwpożarowe i włamaniowe. Dzięki temu w przypadku pożaru, włamania, napadu pasażerowie zostaną szybko poinformowani. Wyremontowany zostanie też tunel łączący peron i budynek dworca, powstanie nowa nawierzchnia, elewacja, tarasy i toalety. Na peronie Gdynia Główna zostaną wymienione elementy sieci trakcyjnej oraz wiaty.Koszt modernizacji

Całkowity koszt inwestycji wynosi prawie 130 mln zł, w tym połowa środków pochodzić będzie z funduszy europejskich, około 35 proc. przekaże Fundusz Kolejowy, a pozostała kwotę zapewni miasto Gdynia i oraz spółka.

view szablon artykułu