Aktualności

Na gdańskich plażach można czuć się bezpiecznie. Zobacz, które kąpieliska i przystanie mają Błękitną Flagę

Błękitna Flaga powiewa na wietrze
Fot. materiał prasowy organizatora

Sześć kąpielisk morskich i cztery przystanie żeglarskie ponownie otrzymały certyfikaty Błękitnej Flagi. O to wyróżnienie ubiega się kolejne miejsce – Klipper Jelitkowo.

Gdański Ośrodek Sportu dba o to, aby plaże były najczystszymi i najbezpieczniejszymi w kraju.

 

Co oznacza Błękitna Flaga?

Zbliżający się sezon wakacyjny i turystyczny będzie kolejnym, podczas którego w Gdańsku będzie powiewało dziesięć Błękitnych Flag. Cztery z nich otrzymały przystanie żeglarskie. Sześć wyróżnień zostało przyznanych kąpieliskom morskim. Charakterystyczne Błękitne Flagi będą powiewały na kąpieliskach: Jelitkowo, molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Ponadto, kąpielisko Klipper Jelitkowo rozpoczęło pilotaż, który w przypadku spełnienia wymogów programu w nadchodzącym sezonie letnim, pozwoli na uzyskanie wyróżnienia na kolejny rok. Wśród wyróżnionych przystani znalazły się: Marina Gdańsk, Żabi Kruk, Sienna Grobla oraz Tamka.

Gdańsk w sezonie letnim będzie miał dziesięć certyfikatów Błękitnej Flagi. Ten symbol międzynarodowego wyróżnienia oznaczającego najwyższą jakość. To duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa dla turystów oraz gdańszczan odpoczywających nad wodą. Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów.

 

Jubileuszowa tradycja

Od ponad 10 lat gdańskie kąpieliska morskie przez Gdański Ośrodek Sportu uczestniczą w programie Błękitna Flaga. Jest to międzynarodowy program zainicjowany w 1985 r. przez Fundację Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE). Celem programu jest wyróżnianie zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju kąpielisk i marin. W ciągu ostatnich lat program Blue Flag stał się certyfikatem rozpoznawanym oraz respektowanym na arenie międzynarodowej.

Wyróżnienie certyfikatem Błękitnej Flagi jest przyznawane kąpieliskom i marinom, działającym zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, które spełniają najwyższe kryteria w zakresie: jakości wody, działań na rzecz edukacji ekologicznej, zarządzania środowiskowego, bezpieczeństwa oraz jakości prowadzonych usług

W ubiegłorocznym sezonie letnim Gdańsk miało też dziesięć takich wyróżnień. W 2017 r., podczas audytu przedstawicieli Błękitnej Flagi, kąpielisko Gdańsk Stogi otrzymało rzadko przyznawaną notę „excellence". Dzięki temu Gdańsk znalazł się w gronie najlepszych plaż na świecie.

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości