Aktualności

Morski utwór „Balticetta” Leszka Możdżera zachwycił publiczność. Powstał na 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem [ZDJĘCIA I FILM]

Leszek Możdżer na koncercie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
Leszek Możdżer na koncercie w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Fot. Karol Stańczak.

Prapremiera utworu odbyła się 9 lutego 2020 r. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Leszek Możdżer inspirował się morzem, wodą i falami, dlatego „Balticetta" jest dynamiczna, lekka i niejednorodna. Kompozycję na fortepianie wykonał sam kompozytor z orkiestrą PFB pod batutą Agnieszki Duczmal. Widownia nagrodziła artystów oklaskami na stojąco.

 

„Balticetty" wysłuchali także goście Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie we wtorek, 11 lutego 2020 r. Zdjęcia z tego koncertu można zobaczyć na stronie zaslubiny.pomorskie.eu.

 

„Balticetta" inspirowana strukturą wody

Utwór powstał specjalnie na 100-lecie zaślubin Polski z morzem. Leszek Możdżer otrzymał propozycję skomponowania dzieła od Samorządu Województwa Pomorskiego kilka miesięcy temu. Chciał, by utwór naśladował przyrodę, a główną inspiracją była woda. – Najbardziej inspirowała mnie struktura samej wody, dlatego utwór nie ma wyraźnego tematu i nie operuje krótkimi motywami, które poniekąd przypadkowo wiążą się w dłuższe struktury – mówił dla „Magazynu Pomorskie" kompozytor. – Starałem się też odzwierciedlać budowę fali, która ma swoją fazę wznoszącą i opadającą, oraz nawiązać do obiegowej prawdy, że woda zawsze płynie w dół. Użyłem więc motywów opadającej gamy – tłumaczył Możdżer.

 

W „Balticetcie" usłyszeć można zatem kołyszące dźwięki, krople wody i poczuć nadmorski klimat. Uwagę zwracają głębsze tony, niecodzienne rozwiązania i lekkość dzieła. Uczestnicy koncertu zauważyli także niezwykłą „chemię" między kompozytorem grającym na fortepianie i dyrygującą Agnieszką Duczmal, światowej sławy maestrą i założycielką Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Publiczność, wypełniająca widownię filharmonii po brzegi, nagrodziła artystów gromkimi brawami na stojąco i domagała się bisów. Ich prośby zostały spełnione – orkiestra z dyrygentką i Leszkiem Możdżerem wykonali jeszcze jeden improwizowany utwór.

 

Woda w muzyce

Jednak „Balticetta" to nie jedyny morski akcent tego wieczoru w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Wcześniej publiczność usłyszała wiele utworów, dla których morze i woda były inspiracją, m.in. uwerturę do opery „Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego, „La Mer" Claude'a Debussy'ego oraz „Morze" Aleksandra Głazunowa. Ponadto, by nawiązać do uroczystości zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice RP, Mirosław Baka odczytał kazanie „Manifest Kaszubów". Koncert prowadził Konrad Mielnik.

Prapremiera „Balticetty" w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zakończyła niedzielne obchody rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice RP.

Więcej informacji o uroczystościach na stronie zaslubiny.pomorskie.eu.

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości