Aktualności

Modyfikacja genetyczna organizmów – fakty i świadomość. 118. spotkanie w Kawiarni Naukowej w Sopocie

Filiżanka kawy i książka. Fot. mat. prasowe Bałtyckiego Festiwalu Nauki
Fot. mat. prasowe Bałtyckiego Festiwalu Nauki

Jakie są podstawy nieufności wobec tej technologii? Czy modyfikacje genetyczne rzeczywiście stanowią taką nowość w działalności człowieka? Czy powinniśmy obawiać się organizmów zmodyfikowanych przez biotechnologów?

 

Na te i wiele innych pytań odpowie 28 listopada 2019 r. podczas wykładu popularnonaukowego dr Tomasz Kijewski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie.

 

Modyfikacja genetyczna organizmów

Inżynieria genetyczna to świadome modyfikacje materiału genetycznego organizmów w celu zmiany ich właściwości. Jak niemal każda nowa technologia, wzbudza wiele obaw i kontrowersji. Jakie są podstawy nieufności wobec tej technologii? Czy modyfikacje genetyczne rzeczywiście stanowią taką nowość w działalności człowieka? Czy powinniśmy obawiać się organizmów zmodyfikowanych przez biotechnologów, czy może inżynieria genetyczna stanowi szansę na zrównoważony rozwój cywilizacji? Jakie są osiągnięcia i perspektywy inżynierii genetycznej w dziedzinie medycyny? Czy istnieje szansa na stworzenie tą drogą nowej rasy ludzkiej?

 

Tomasz Kijewski

Jest absolwentem biologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie specjalizował się w antropologii. Tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Gdańskim w dziedzinie genetyki. Jest pracownikiem naukowym Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Jego dziedzina to biologia i genetyka fauny morskiej, a na co dzień zajmuje się interdyscyplinarnym podejściem do środowiska morskiego, w tym ekologią, taksonomią i bioróżnorodnością. Jest edukatorem i prowadzi blog popularnonaukowy 

 

 

GMO – fakty i świadomość – dr Tomasz Kijewski z Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie

  • 28 listopada 2019 r., czwartek, godz. 18.00
  • hotel Rezydent
  • plac Konstytucji 3 Maja 3
  • Sopot
  • wstęp – wolny

 

view szablon artykułu