Aktualności

Miniinwazyjny zabieg endoskopowy w gdyńskim szpitalu. Pacjent czuje się dobrze

Endoskopowy zabieg dyssekcji podśluzówkowej
Fot.  Szpitale Pomorskie

Lekarze z Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni wykonali nowatorski zabieg tzw. dyssekcji podśluzówkowej. W ten sposób usunęli zmiany nowotworowe z żołądka.

 

 

Szpital św. Wincentego a Paulo w Gdyni wchodzi w skład spółki Szpitale Pomorskie.

 

Co to jest ESD?

Endoskopowy zabieg dyssekcji podśluzówkowej (ang. ESD) to usunięcie wczesnej zmiany nowotworowej z żołądka. Wprowadzenie zabiegów endoskopowych, czyli kolejnej techniki pozwala większej grupie pacjentów z wczesnymi zmianami nowotworowymi przewodu pokarmowego na uniknięcie zabiegu chirurgicznego.

– Jedynie zastosowanie techniki ESD pozwalało na usunięcie zmiany w jednym fragmencie i tym samym na ocenę histopatologiczną całej zmiany, ze szczególnym uwzględnieniem marginesów bocznych i marginesu pionowego – mówi lek. med. Cezary Adamiec, kierownik Pracowni Endoskopowej Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni. – Odpowiednie marginesy resekcji pozwalają na uznanie zabiegu za radykalny, czyli de facto za wyleczenie – dodaje Adamiec. Zabieg przeprowadzono u 66-letniego pacjenta, u którego w trakcie pierwszego badania gastroskopowego wykonanego w ubiegłym miesiącu rozpoznano polip dywanowy żołądka wielkości około 10 na 20 mm. Chory został wypisany do domu następnego dnia po operacji. Czuje się dobrze i oczekuje na wynik badania histopatologicznego.

view szablon artykułu