Aktualności

Mikołajkowy weekend na Pomorzu. Zobacz, gdzie będzie można spotkać św. Mikołaja

Na Targu Węglowym w Gdańsku Mikołaj ma specjalny tron. Spotkać go tam można w każdy przedświąteczny weekend. Fot. bozonarodzeniowy.gda.pl
Na Targu Węglowym w Gdańsku Mikołaj ma specjalny tron. Spotkać go tam można w każdy przedświąteczny weekend. Fot. bozonarodzeniowy.gda.pl

Mikołaj będzie miał ręce pełne roboty już od czwartku aż do niedzieli 8 grudnia. W tym czasie odwiedzi kilkanaście miejscowości w całym województwie. Wśród mikołajkowych atrakcji w Pomorskiem będą m.in. poszukiwanie Świętego w komatach malborskiego zamku, przejażdżki jego saniami i zawody konne w rytm świątecznych przebojów. Będą też wspólne śpiewanie, tańce oraz zdobienie pierników.

 

Sprawdź, na jakie imprezy mikołajkowe warto się wybrać.

Co będzie robił Mikołaj w Trójmieście?

Do Gdańska Mikołaj przybędzie już w czwartek, 5 grudnia. Około godz. 17.00 dopłynie Motławą w okolice Zielonego Mostu przy Długim Pobrzeżu. Razem z gdańszczanami zapali światełka na miejskiej choince, a potem odwiedzi jarmark na Targu Węglowym. Będzie można go tam spotkać także w sobotę i niedzielę w godz. 13.00-18.00.

Mikołajkowa niedziela zapowiada się także w Europejskim Centrum Solidarności. W godz. 12.00-15.00 będzie działała tam fabryka ozdób choinkowych dla całych rodzin. Będzie przygotowane także specjalne miejsce, w którym rodzinny będą mogły zrobić sobie świąteczną sesję zdjęciową. Przez cały czas dla wszystkich otwarta będzie strefa relaksu z planszówkami i najlepszymi grami.

Najmłodszych gdynian Mikołaj odwiedzi w piątek o godz. 17.30. Na placu Grunwaldzkim w Gdyni na dzieci czekać będzie szereg atrakcji, pośród których między innymi wspólne śpiewanie pastorałek z podopiecznymi Teatru Muzycznego Junior oraz bajkowe występy aktorów z Bałtyckiego Teatru Różnorodności. Na ten wieczór budynek muszli koncertowej stanie się fabryką świątecznych pierników, po której krzątać się będą elfy oraz inni pomocnicy Mikołaja. Zjawi się również sam Święty, czuwający osobiście nad przygotowaniami do Bożego Narodzenia. Oczekiwanie na głównego gościa umili gorąca czekolada, a cały plac rozjaśni największa w Europie choinka multimedialna. Natomiast w sobotę rozpocznie działalność Gdyński Jarmark Świąteczny, z którego oferty będzie można korzystać do 22 grudnia.

Mikołajkowe imprezy w regionie

W piątkowe popołudnie Mikołaja powinny wyglądać dzieci z Władysławowa. O godz. 15.00 spod kościoła ruszy uroczysta parada, która zakończy się włączeniem lampek na miejskiej choince. Natomiast od godz. 16.00 będzie trwała mikołajkowa zabawa dla dzieci w budynku urzędu miasta.

Puck mikołajki będzie świętował przed dwa dni. W sobotę na Starym Rynku dzieci będą mogły przejechać się saniami św. Mikołaja, odwiedzić jego namiot, wziąć udział w warsztatach plastycznych i bawić się na specjalnej karuzeli. W niedzielę będą też wstępy chórów i teatrzyków. Dodatkowo w weekend na puckim rynku będzie działał jarmark świąteczny z bożonarodzeniowymi smakołykami, dekoracjami i prezentami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

W piątek o godz. 16.00 Mikołaj zawita także do Wejherowa. Na rynku będzie można spotkać elfy oraz wziąć udział w świątecznych zabawach i konkursach. Natomiast w sobotę zacznie się Wejherowski Jarmark Bożonarodzeniowy, który potrwa do 22 grudnia.

Na świątecznych stoiskach znajdą się smakołyki, lokalne specjały, ręcznie wykonane pierniki, a także prezenty oraz nietuzinkowe dekoracje. Atrakcją będzie syntetyczne lodowisko, na którym jeździć można bez względu na warunki pogodowe.

Dzieci w Kartuzach Mikołaja spotkają w piątek o godz. 16.00. W Kartuskim Centrum Kultury nie tylko zrobią sobie z nim zdjęcie, ale także będą mogły wziąć udział w specjalnych zabawach i atrakcjach.

Mikołaj odwiedzi także Kościerzynę. Od godz. 10.00 w piątek będzie czekał na najmłodszych przy choince na kościerskim rynku. Będzie można zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie i otrzymać drobny upominek.

W sobotę o godz. 17.00 przy Galerii Kociewskiej w Tczewie Mikołaj wraz z dziećmi zapali światełka na miejskiej choice bożonarodzeniowej. Świta Mikołaja przybędzie ze słodkimi upominkami dla wszystkich oraz z zaproszeniem do wspólnej zabawy przy muzyce. Przez cały weekend na Starym Mieście będzie działał jarmark bożonarodzeniowy, na którym swoje produkty i wyroby zaprezentuje około 50 wystawców. Oprócz zakupów, będzie to okazja do wzięcia udziału w specjalnych zabawach, animacjach dla najmłodszych i licznych konkursach z nagrodami.

Na wyjątkową zabawę mikołajkową powinny szykować się dzieci z Malborka. W piątek najmłodsi będą mogli wziąć udział w specjalnej wędrówce po zamku w poszukiwaniu Mikołaja. Podczas poszukiwań trzeba będzie odnaleźć litery, z których dzieci ułożą hasło. Będzie ono otwierało drogę do wstępu na warsztaty. Każdy uczestnik własnoręcznie przygotuje ceramiczne zawieszki na choinkę. A efekty pracy będzie podziwiał sam Mikołaj, który wręczy dzieciom słodkie upominki.

Zob. więcej: zabawa „W poszukiwaniu Mikołaja na zamku".

Jednak szukanie Mikołaja na malborskim zamku to nie jedyna atrakcja w tym mieście. Na placu Kazimierza Jagiellończyka o godz. 16.00 mieszkańcy zapalą miejskie iluminacje świąteczne, a dzieci spotkają się z Mikołajem, wezmą udział w koncertach, wspólnym śpiewaniu i loteriach. Przygotowano dla nich także musical „Bałwanek Tiko i Królowa Fruncja".

Specjalne warsztaty mikołajkowe dla dzieci przygotowali instruktorzy Chojnickiego Centrum Kultury. W piątek od godz. 16.00 najmłodsi spotkają Mikołaja i razem z nim wezmą udział w warsztatach plastycznych oraz zaśpiewają kolędy. Z kolei w sobotę maluchy będą tańczyć w mikołajowych czapkach układy do muzyki hip-hop.

Zob. więcej: szczegóły mikołajków w Chojnicach oraz zapisy na zajęcia.

Do Słupska Mikołaj zawita w niedzielę o godz. 15.00 w Hali Gryfia. Dzięki będą mogły zrobić sobie z nim zdjęcie, obejrzeć spektakl „Czerwony Kapturek" oraz wziąć udział w specjalnych zabawach i konkursach. Na najmłodszych będą czekali także koszykarze Czarnych, którzy rozdadzą autografy. Chętni wezmą udział w biciu rekordu Guinessa w ilości osób zamkniętych w bańce.

Zob. szczegóły mikołajków w Słupsku

Mikołajki na sportowo

Sportowe mikołajki zapowiadają się w Lęborku. W piątek o godz. 11.00 uczniowie klas I-VI pobiegną w 28. Edycji Biegu Mikołajkowego. Natomiast w sobotę w Obliwicach miłośnicy nordic walkingu o godz. 11.00 wyruszą na trasę długości 7,7 km. Wyścig zakończy się wspólną biesiadą i kiermaszem świątecznym.

W Gdyni najmłodsi będą mogli spróbować swoich sił w XX Biegu Mikołajkowym dla dzieci i młodzieży „Puchar Gdyni 2019". Jest to ostatni bieg w największym cyklu biegów dla dzieci i młodzieży w północnej Polsce. W programie 11 kategorii wiekowych, medale i gorąca zupa dla każdego, ponadto losowanie nagród i test Coopera. Bieg zacznie się o godz.10.00 przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 (ul. Nagietkowa 73).

Miłośnicy sportu i prezentów powinni zajrzeć do Charzykowych w sobotę. Tam odbędą się sportowe mikołajki dla dzieci. Zmaganiom będzie przyglądał się sam Mikołaj, a na dzieci czekają zabawy, gry i tańce.

Ciekawy mikołajkowy weekend zapowiada się także na Hipodromie w Sopocie. Od piątku do niedzieli będzie można podziwiać zawodników i konie w zabawnych przebraniach, którzy będą skakać w rytm świątecznych przebojów. Grudniowe zawody konne na Hipodromie tradycyjnie już rozgrywane są w miłej, ciepłej, świątecznej atmosferze. Mikołajkowej edycji zawodów JumpOff towarzyszy też jarmark rękodzieła i bożonarodzeniowych smakołyków.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości