Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/07cdfd89-cec1-42b0-a729-e8b35d2f1fdb.jpg Masz zapalenie stawu, idź do reumatologa. Wczesne wykrycie RZS, daje szanse na lepsze życie

Masz zapalenie stawu, idź do reumatologa. Wczesne wykrycie RZS, daje szanse na lepsze życie

Konferencja informacyjno-szkoleniowa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Bolą Cie kości i stawy? Diagnoza reumatoidalne zapalenie stawów brzmi jak wyrok. Na Pomorzu ponad 2 tys. osób objętych będzie programami profilaktycznymi realizowanym do 2020 r. W całej Polsce chodzi o ponad 11 tys. pacjentów.

 

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 3 listopada 2017 r. odbyła się konferencja informacyjno-szkoleniowa dotycząca Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów.

 

Ponad 2 tys. pacjentów w województwie pomorskim

Spotkanie było skierowane do lekarzy i pielęgniarek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Realizacją programów profilaktycznych w zakresie zwiększenia wykrywania RZS zajmą się dwa znajdujące się na Pomorzu ośrodki z dziesięciu wybranych w Polsce placówek. To Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie oraz Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie. Ponad 3,2 mln zł z funduszy europejskich zostanie przeznaczone m.in. na szkolenia i warsztaty dla lekarzy i pielęgniarek z POZ, którzy będą mieli przeprowadzać wstępną diagnostykę pacjentów. Chorzy z podejrzeniem RZS przyjdą do lekarzy rodzinnych, którzy skierują ich na niezbędne badania. Lekarze POZ będą interpretować badania laboratoryjne i obrazowe oraz badać układ kostno-stawowy. Edukacja będzie skierowana do personelu medycznego z województw pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Skorzystają też pacjenci, którzy zyskają niezbędną wiedzę oraz wsparcie psychologiczne.
Na Pomorzu programem profilaktycznym realizowanym do 2020 r. objętych będzie ponad 2 tys. osób, a w całej Polsce ponad 11 tys.

 

180 łóżek i 38 przychodni reumatologicznych

Diagnostyka pacjentów przeważnie odbywa się w szpitalach. Wynika to głównie z długiego czasu oczekiwania na wizytę u reumatologa. Do niego potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. W województwie pomorskim jest 38 przychodni reumatologicznych, a szpitale dysponują 180 łóżkami. Według Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji badania przeprowadzone u 70-80 proc. pacjentów nie potwierdzają RZS.

 

Czym jest RZS?

– Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest chorobą autoimmunologiczną – mówi dr n. med. Małgorzata Sochocka-Bykowska, wojewódzka konsultant w dziedzinie reumatologii, kierownik Oddziału III Reumatologicznego Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko. –  U chorych są okresy remisji i zaostrzeń zapalnych. Pacjent w ciągu sześciu tygodni od zapalenia stawu powinien trafić do reumatologa – tłumaczy dr Sochocka-Bykowska.  

RZS to przewlekłe schorzenie zapalne atakujące stawy, a niekiedy różne narządy np. nerki, płuca. Najbardziej charakterystycznymi jej objawami są: ból, sztywność oraz obrzęk stawów rąk i stóp, ale zapalenie może dotyczyć także innych stawów. Nieleczona choroba prowadzi najczęściej do zniszczenia stawów i ciężkiej niesprawności, a także do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych i przedwczesnej śmierci.

Wśród przyczyn wymienia się m.in.: podłoże genetyczne, problemy z układem odpornościowym, palenie papierosów, płeć (chorują głownie kobiety), niektóre wirusy oraz bakterie.

RZS rozwija się podstępnie. Oznacza to, że może minąć kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim dolegliwości staną się na tyle dokuczliwe, że skłonią do wizyty u lekarza. Wczesne rozpoznanie decyduje o skuteczności leczenia, które odpowiednio wcześnie rozpoczęte daje szansę na ustąpienie objawów choroby, dobrą jakość życia oraz zachowanie sprawności. Poza leczeniem farmakologicznym ważne jest wczesne rozpoczęcie rehabilitacji, a w niektórych przypadkach leczenie chirurgiczne.

 – Późne wykrycie choroby (RZS – przyp. red.) wynika z niskiej świadomości społecznej – mówi dr n. med. Iwona Aponowicz, ordynator Oddziału Reumatologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. – 15 proc. pacjentów do lekarza zgłasza się po roku od wystąpienia pierwszych objawów. Dotyczy to głownie mężczyzn – dodała Aponowicz.

–  Szacuje się, że na RZS choruje 0,5-1,5 proc. Oznacza to, że na zapalenie stawów cierpi 20 mln ludzi na świecie, w Europie to 8 mln, a w Polsce – 350 tys. Choroba z reguły ujawnia się między 30 a 45 rokiem życia – podkreśla dr Sochocka-Bykowska. 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.