Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/180bf8eb-b1eb-44cc-833b-71b23081abd6.jpg Lokomotywy, tramwaje i pociąg przyszłości. Zobacz, jakie ciekawostki prezentowano na  Trako 2019 [GALERIA]

Lokomotywy, tramwaje i pociąg przyszłości. Zobacz, jakie ciekawostki prezentowano na Trako 2019 [GALERIA]

Targi Trako 2019. Wystawa taboru kolejowego

Ekspozycyjne tory liczyły prawie kilometr. Wystawcy prezentowali nie tylko tabor, ale i specjalistyczne maszyny do napraw oraz diagnostyki. Jakie ciekawostki można było zobaczyć?

Targi Trako 2019 zakończyły się 27 września 2019 r. Uczestniczyło w nich ponad 700 wystawców.

 

TRAXX. Dragon i Griffin

 

Na targach zostały pokazane dwie lokomotywy. Pierwsza to produkowany w zakładach Bombardier elektrowóz TRAXX. Jest to maszyna przeznaczona do prowadzenia pociągów towarowych. Cechą charakterystyczną tej serii jest funkcja „last mile” czyli specjalny silnik umożliwiający jazdę na odcinkach torów pozbawionych sieci jezdnej. Pierwszym polskim przewoźnikiem, który wprowadzi je do floty będzie Lotos Kolej.

 

Lokomotywa TRAXX DC3. Fot. Aleksander Olszak

 

Druga, również przeznaczona do obsługi pociągów towarowych to pochodząca z nowosądeckiego Newagu maszyna Dragon 2. Te lokomotywy należą do najsilniejszych maszyn w Polsce. PKP Cargo planuje zakup 31 maszyn, w tym 24 dwusystemowych, czyli przystosowanych do zasilania napięciem stosowanym na innych sieciach kolejowych.

 

Lokomotywa Griffin w barwach PKP Cargo. Fot. Aleksander Olszak

Po raz pierwszy publicznie została pokazana lokomotywa Griffin w barwach PKP Intercity. Jej  producentem jest Newag Nowy Sącz, gdzie powstają również jeżdżące na Pomorzu Impulsy. Spółka zamówiła 30 takich maszyn. Griffiny będą prowadzić pociągi IC z prędkościami do 160 km/h i pozwolą zastąpić najstarsze lokomotywy.

 

Lokomotywa Griffin w barwach PKP Intercity. Fot. Aleksander Olszak

 

Pociąg przyszłości

 

Potencjalnych pasażerów polskiej kolei najbardziej zainteresowały prezentowane zmodernizowane wagony PKP Intercity oraz elektryczne zespoły trakcyjne. Można było zwiedzić dwa wagony drugiej klasy oraz jeden wagon łączący 1 i 2 klasę. Ten ostatni będzie kursować w pociągach o mniejszej frekwencji. Zaprezentowany został również najnowszy wagon 1 klasy.

Zmodernizowany wagon 1 klasy PKP Intercity. Fot. Aleksander Olszak

 

We wtorek, pierwszego dnia targów swoja publiczną premierę miał elektryczny zespół trakcyjny Stadler Flirt 3 dla Kolei Mazowieckich. Samorządowy przewoźnik zakupił 71 takich zestawów. Charakteryzują się one przestronnym wnętrzem i wygodnymi fotelami. Jest w nich 6 miejsc dostosowanych do przewozu rowerów. Pod każdym siedzeniem znajdują się gniazdka elektryczne, a przy wejściach do pojazdu śmietniki z możliwością segregacji odpadów.

 

EZT Stadler Flirt 3 dla Kolei Mazowieckich. Fot. Aleksander Olszak

 

Drugim prezentowanym składem elektrycznym był Elf II Kolei Wielkopolskich. Skład, który powstał w zakładach PESA to nowa jakość na wielkopolskich torach. W pięciu członach będzie prawie 300 miejsc siedzących. Zaprojektowane wnętrze z wydzielonymi przedsionkami uczyni podróż jeszcze bardziej komfortową. W składzie zainstalowano dynamiczny system informacji pasażerskiej oraz klimatyzację. Łącznie takich pociągów w Wielkopolsce będzie 10.

 

Elf II Kolei Wielkopolskich. Fot. Aleksander Olszak

 

Najbardziej wyczekiwanym pojazdem na targach był elektryczny zespół trakcyjny Impuls 36WEh. Jest to hybrydowa wersja znanych z pomorskich szlaków Impulsów. Oprócz silników elektrycznych skład posiada też silniki spalinowe, dzięki którym może poruszać się na liniach niezelektryfikowanych. Zaprezentowany w Gdańsku skład będzie przechodzić testy homologacyjne, aby ostatecznie móc kursować w województwie lubuskim. Tam jednak silnik elektryczny zostanie zdemontowany, gdyż lubuski samorząd zamówił jedynie wersję spalinową.

 

Hybrydowy Impuls 36WEh. Fot. Aleksander Olszak

 

Nie tylko lokomotywy i wagony

 

Transport szynowy to nie tylko lokomotywy i wagony. To również wszelkiego rodzaju pojazdy specjalne służące do napraw torów, manewrów czy przejazdów gospodarczych. Do najciekawszych maszyn specjalnych zaprezentowanych w Gdańsku należały pojazdy dwudrogowe. To maszyny, które mogą poruszać się zarówno po torach tramwajowych lub kolejowych, jak i po drogach. Takie pojazdy znacząco ułatwiają prowadzenie napraw czy działania ratunkowe.

 

Dwudrogowa koparka. Fot. Aleksander Olszak

 

Na torach stacyjnych ustawiona została również najnowsza podbijarka torowa firmy Plasser&Theurer. Dwie takie maszyny zostały zakupione przez Polskie Linie Kolejowe. Podbijarki torowe służą przy budowaniu torowisk oraz ich modernizacji. Dobrze podbity i wyregulowany tor pozwala na szybszą i bezpieczniejszą jazdę. Zastosowana w nich technika pozwala na skrócenie czasu pracy.

 

Podbijarka torowa. Fot. Aleksander Olszak

 

Coś dla komunikacji miejskiej

 

Choć Trako to spotkanie branży kolejowej, to i szynowa komunikacja miejska jest silnie reprezentowana na targach. Na torach ekspozycyjnych ustawione były tramwaje. Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudzał przeznaczony dla czeskiej Ostravy tramwaj TANGO NF2 firmy Stadler. Jest on budowany w zakładach w Siedlcach. Tramwaj jest w pełni niskopodłogowy oraz klimatyzowany. Ma długość prawie 25 metrów i mieści do 188 pasażerów. Łącznie w Ostravie będzie jeździć co najmniej 30 takich składów.

 

Tramwaj dla Ostravy. Fot. Aleksander Olszak

 

Drugim tramwajem eksponowanym na targach był wyprodukowany przez zakłady PESA w Bydgoszczy tramwaj Twist, który będzie jeździć w Gorzowie Wielkopolskim. Sieć tramwajowa w nadwarciańskim mieście jest obecnie modernizowana, a miasto zdecydowało o zakupie 14 nowych składów. Gorzowskie Twisty również mają 100 proc. niskiej podłogi. Dodatkowo wyposażone zostały w klimatyzację oraz sieć wi-fi. Mieszczą prawie 200 pasażerów.

 

PESA Twist dla Gorzowa Wielkopolskiego. Fot. Aleksander Olszak

 

Na ekspozycji swoją ofertę pokazał również trzeci polski producent tramwajów, firma Modertrans. Eksponowany był tramwaj Moderus Gamma LF03. Była to wersja przeznaczona dla MPK Poznań. Tramwaj charakteryzuje się dosyć odważnym designem, wzbogaconym jednak o tradycyjne poznańskie elementy, jak okrągłe tablice z numerem linii na dachu. W pięciu członach pomieścić się może około 240 podróżnych. Wagony są klimatyzowane i zamontowano w nich ładowarki USB. 

 

Tramwaj formy Modertrans dla MPK Poznań. Fot. Aleksander Olszak

 

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.