Aktualności

Dorota Kolak uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej! Jej kreacje wywierają ogromny wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej

Dorota Kolak. Fot. mat. prasowe Teatru Wybrzeże
Dorota Kolak. Fot. mat. prasowe Teatru Wybrzeże

Klub Krytyki Teatralnej i sekcja polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC) przyznały jednogłośnie Nagrodę im. Ireny Solskiej. W ten sposób uhonorowały całokształt osiągnięć artystycznych Doroty Kolak, wybitnej aktorki Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

 

W Teatrze Wybrzeże występuje od 1982 r. Jest nie tylko wybitną aktorką, ale również wykładowcą w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

 

Uzasadnienie

Aktorka od 37 lat związana jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. W laudacji opublikowanej na stronie sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, krytyk teatralna Alina Kietrys powiedziała: Jej ostatnia rola Hekabe w „Trojankach" Eurypidesa w reżyserii Jana Klaty wzbudziła nieskrywany podziw krytyki i publiczności.

O dokonaniach aktorskich i osobowości Doroty Kolak pisano wielokrotnie. Podkreślano jej intrygującą i niespokojną urodę, dostrzegano role pełne dumy i siły, uważano, że kreowane przez nią postacie niosą swoistą tajemnicę. Aktorka w teatrach Kalisza, Gdańska, Warszawy zagrała ponad 90 ról. W ostatnich 20 latach w polskim kinie stworzyła kilkanaście niezapomnianych kreacji. Grała także w spektaklach Teatru Telewizji. Jej receptą na sukces jest żmudna praca nad rolą.

 

Nagroda im. Ireny Solskiej

Nagroda, ustanowiona przez sekcję polską Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/ IATC), została stworzona z myślą o wyróżnianiu wybitnych polskich aktorek, które wywierają istotny wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej. Patronką nagrody jest Irena Solska – odtwórczyni wybitnych ról w polskim teatrze, legenda scen XX wieku, której kreacje budziły niekłamany podziw krytyki i szacunek widzów. Dotychczasowymi laureatkami Nagrody im. Ireny Solskiej były: Danuta Szaflarska, Nina Andrycz, Emilia Krakowska, Anna Lutosławska, Halina Łabonarska, Anna Seniuk, Grażyna Barszczewska i Ewa Wiśniewska.

 

Nie tylko aktorka

Studiowała w krakowskiej szkole teatralnej. Pracowała wtedy nad warsztatem pod okiem Olgi Szwajgier i Zofii Więcławówny. Zawodu uczyły ją wybitne aktorki Ewa Lassek i Anna Polony. Według artystki, to właśnie te profesorki krakowskiej uczelni ukształtowały ją jako aktorkę. Zadebiutowała w 1980 r. w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Do gdańskiego Teatru Wybrzeże została zaangażowana w roku 1982 i zagrała wiele ważnych ról. Pracowała z sukcesami z Adamem Orzechowskim, Krystyną Jandą, Adamem Nalepą, ostatnio z Janem Klatą i Krzysztofem Warlikowskim w Nowym Teatrze nad sztuką „Wyjeżdżamy". Jest laureatką wielu nagród aktorskich uzyskanych na Opolskich Konfrontacjach Teatralnych czy na Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, nagrodzona została również Srebrnym Medalem Gloria Artis.

Od 1991 roku, dr hab. Dorota Kolak pracuje jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Uczy scen klasycznych, współczesnych, wiersza, plastyki ruchu scenicznego i piosenki. Na Wydziale Śpiewu Solowego wyreżyserowała kilkanaście dyplomów operowych.

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości