Aktualności

Kto dostanie Pomorską Nagrodę Muzealną? Przyjdź na finał do Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

Na stole stoją talerze i leżą sztućce
Pomorską Nagrodę Muzealną w 2018 r. przyznano m.in. za realizację wystawy sztućców specjalistycznych w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Fot. Mat. prasowe MPŚ w Słupsku

Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum w Lęborku, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim czy Muzeum Gdańska? Już po raz piąty, 28 maja 2019 r. zostaną przyznane wyróżnienia w konkursie Pomorska Nagroda Muzealna.

 

Do konkursu zgłoszono 35 kandydatur z 15 pomorskich muzeów. Są to wystawy stałe i czasowe, działania edukacyjne i artystyczne realizowane na terenie muzeów, wydawnictwa albumowe, katalogi, tomy pokonferencyjne, monografie, wydawnictwa dla dzieci, działania konserwatorskie. Kapituła konkursu przyznała trzy nagrody oraz dwa wyróżnienia.

 

Pomorska Nagroda Muzealna

Konkurs ten jest dorocznym przeglądem najważniejszych wydarzeń muzealnych w województwie pomorskim. Przedsięwzięcie ma charakter ściśle merytoryczny i kulturotwórczy. Nagradzane i wyróżniane w nim są wydarzenia osadzone w historii i tradycji Pomorza – zarówno przed- jak i powojennego, wspierające lokalne społeczności i służące upowszechnianiu wiedzy o regionie oraz sztuce polskiej i europejskiej.

 

Kto może otrzymać nagrodę?

W ramach konkursu oceniane są przede wszystkim wystawy stałe i czasowe, konferencje naukowe i sympozja, wydawnictwa muzealne, działania edukacyjne oraz działania konserwatorskie. Nagroda jest przyznawana także za wydarzenia i działania artystyczne lub kulturalne w dziedzinie muzealnictwa o istotnym znaczeniu dla promocji i upowszechniania muzeów i kolekcjonerstwa. Kandydatami do nagrody mogą być osoby pracujące w muzeach, których główna siedziba zlokalizowana jest na terenie województwa pomorskiego, lub osoby współpracujące z tymi muzeami.

 

Tegoroczni kandydaci

Zgłoszenia nadesłano z: Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. ks. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach, Muzeum Stutthof w Sztutowie, Muzeum Marynarki Wojennej, Muzeum w Lęborku, Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Izydora i Teodory Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich.

 

 

Pomorska Nagroda Muzealna

  • 28 maja 2019 r., wtorek, godz. 12.00
  • Muzeum Gdańska
  • Ratusz Głównego Miasta, Sala Wety
  • ul. Długa 46
  • Gdańsk-Główne Miasto

 

Organizatorem konkursu jest Oddział Pomorski Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Wydarzenie odbywa się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, natomiast fundatorem nagród finansowych jest samorząd województwa pomorskiego. Partnerem jest Muzeum Gdańska, a patronatem medialnym wydarzenie objęło Radio Gdańsk.

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości