Aktualności

Kontrowersyjny niemiecki filozof. Kim był Fryderyk Nietzsche dowiesz się podczas kolejnego spotkania z cyklu Filozofia w IKM

Robert Dolewski
Robert Dolewski. Fot. Bartosz Bańka

Dzieła Fryderyka Nietzschego są przedmiotem dyskusji dla świata akademickiego oraz inspiracją dla rzeszy artystów i polityków. Spotkanie dotyczące tej postaci odbędzie się w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku w czwartek, 10 października 2019 r.

 

Wykład pod tytułem Wieczór zapoznawczy z Fryderykiem Nietzsche poprowadzi Robert Dolewski. Niemecki filozof należy do osób, które najmocniej wpłynęły na współczesną kulturę.

 

Kim naprawdę był Nietzsche?


– Czy jego myśl faktycznie usprawiedliwia koszmar nazizmu, czy też nie? Byłże on Polakiem z pochodzenia, czy to jedynie jedno z dziwactw niemieckiego filologa? –zastanawia się Robert Dolewski. – Jaki był jego stosunek do kobiet, jeśli nie pełen szowinistycznych uprzedzeń? Czy ten syn protestanckiego pastora był śmiertelnym wrogiem chrześcijaństwa, czy też jego ukrytym sprzymierzeńcem? Wreszcie – jakim człowiekiem właściwie był Nietzsche prywatnie? – rozważa Dolewski.

Aby odpowiedzieć na te oraz inne pytania, należy sięgnąć nie tylko do dzieł niemieckiego myśliciela, lecz również zastanowić się nad jego życiem. Nietzsche filozofię uważał za formę osobistej ekspresji wyrażającej najgłębsze pokłady osobowości filozofującego.

 

Robert Dolewski – doktor nauk humanistycznych, prezes fundacji Ogród Filozofii. Pracownik dydaktyczny na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Hobbystycznie od wielu lat udziela się również na Trójmiejskiej scenie rapowej.


Kolejne spotkanie z cyklu Filozofia w IKM

19 grudnia, godz. 18.00, Deadpool jako Święty Mikołaj. Czyli kilka słów o postmodernizmie.

Filozofia to cykl, którego koordynatorem jest Sławomir Czarnecki. Filozofia pomaga w tworzeniu przestrzeni do rozmowy wolnej od potrzeby postawienia na swoim, otwartej na poznanie innych punktów widzenia. Od września 2018 w Instytucie Kultury Miejskiej odbywają się warsztaty dla dzieci i opiekunów i wykłady z filozofią w tytule. Koordynatorem cyklu jest Sławomir Czarnecki.

 

Wieczór zapoznawczy z Fryderykiem Nietzsche – Filozofia w IKM

  • 10 października 2019 r, czwartek, godz. 18.00
  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk

Filozofia w IKM_baner

 

 

view szablon artykułu