Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/85319689-9e0a-4764-81a0-46edf05b861c.jpg Kolejny krok na drodze do wspólnego biletu. Spółka InnoBaltica dostała zgodę sejmiku na wdrażanie systemu

Kolejny krok na drodze do wspólnego biletu. Spółka InnoBaltica dostała zgodę sejmiku na wdrażanie systemu

Testy wspólnego biletu będą prowadzone między innymi w pociągach kursujących w ramach systemu PKM

Pierwszy etap testów rozpocznie się jeszcze jesienią. Testerzy wsiądą do pojazdów komunikacji miejskiej i regionalnej w Trójmieście, Słupsku i Starogardzie Gdańskim.

 

Zgodę na powierzenie spółce zadań samorządu województwa pomorskiego udzielili radni podczas 49 sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 24 września 2018 r. w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. InnoBaltica będzie odpowiadać za funkcjonowanie zintegrowanego systemu taryfowo-biletowego przez 10 lat. Będzie też administratorem systemu informacji pasażerskiej.

 

Radni województwa są za

Od zgody radnych województwa zależy to, czy spółka InnoBaltica będzie mogła przystąpić do wdrażania projektu Platformy Zintegrowanych Usług Mobilności, która potocznie nazywana jest wspólnym biletem. – Bez tej decyzji nie byłoby możliwe uzyskanie unijnych środków finansowych na ten projekt. Dzisiejsza uchwała to kolejny etap i duży krok na drodze do wspólnego systemu biletowego na Pomorzu  – mówił podczas sesji sejmiku Ryszard Świlski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego.

 

Rady miast będą głosować

Zgoda Sejmiku Województwa Pomorskiego nie jest jedyną jaką spółka musi uzyskać. Na wrześniowych sesjach Rady Miasta Gdańska oraz Rady Miasta Gdyni rajcowie powinni udzielić stosownych zgód. Jak tylko wymagania formalno-prawne zostaną spełnione spółka będzie mogła otrzymać unijne dofinansowanie projektu, które pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Gdyńscy radni decyzję podejmą 26 września, a w Gdańsku radni będą głosować stosowną uchwałę 27 września.

 

Jest dofinansowanie

InnoBaltica uzyskała już dwa unijne źródła finansowania związane z projektem. 85 proc. kosztów pilotażu zostanie dofinansowanych z funduszu INTERREG Południowy Bałtyk w ramach projektu Interconnect. Dodatkowe około 10 mln zł na pomoc techniczną pochodzić będzie z funduszu ELENA. Kluczowa kwota 90 mln zł pochodzić będzie z POIŚ. Aby tą kwotę uzyskać niezbędna jest zgoda największych organizatorów transportu w województwie.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.