Aktualności

Kobiety z muralu. Specjalny serwis o bohaterkach „Solidarności”. Kolejna biografia już dziś

Fragment muralu Kobiety Wolności na Strzyży. Fot. Marcin Szumny
Fragment muralu Kobiety Wolności na Strzyży. Fot. Marcin Szumny

Na początku lipca 2019 roku na przystanku Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Gdańsk Strzyża został odsłonięty mural, na którym można zobaczyć kilkadziesiąt kobiet – bohaterki Sierpnia '80. By przybliżyć ich, historie, życie i działalność powstał specjalny serwis internetowy Wysokich Obcasów. Są tam wywiady, biografie i zdjęcia Kobiet Wolności.

 

Serwis Wysokich Obcasów Kobiety Wolności powstał w partnerstwie Samorządu Województwa Pomorskiego i Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

 

Kobieca walka o wolność

W serwisie, poza biografiami bohaterek Sierpnia '80, można znaleźć artykuły, które dotyczą tych kobiet. Dzięki tekstom można poznać nie tylko zaskakujące szczegóły ich działalności, ale też życie rodzinne czy dalsze losy. Kobiety wypowiadają się także o czasach współczesnych. Są już m.in. teksty o Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, Annie Budny-Liberek, Barbarze Szubert i Bożenie Rybickiej-Grzywaczewsiej. Będą pojawiały się kolejne.

 

Kim była 22-letnia Maryla Płońska?

W piątek, 9 sierpnia 2019 roku ukaże się kolejny materiał o Maryli Płońskiej. To ona 18 grudnia 1979 roku przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina przemawiała w imieniu kolegów z Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, zatrzymanych przed dziewiątą rocznicą Grudnia 1970. Przemówienie, które wygłosiła, związkowcy napisali wspólnie. W tamtej chwili Maryla Płońska miała 22 lata, od lat współpracowała z opozycją, należała do WZZ. Towarzyszyła sierpniowemu strajkowi i była współautorką odezwy wzywającej stoczniowców do obrony zwolnionej z pracy Anny Walentynowicz. Pełniła też funkcję sekretarza Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz uczestniczyła w formułowaniu 21 postulatów, które stały się podstawą porozumień sierpniowych. Zmarła osiem lat temu. Miała 54 lata.

Zob. serwis Wysokie Obcasy Kobiety Wolności.

 

Kobiecy mural na PKM Strzyża

Na powierzchni ponad 400 mkw przedstawionych zostało łącznie kilkadziesiąt kobiet. Są wśród nich zarówno powszechnie znane postacie, jak Anna Walentynowicz, Joanna Duda-Gwiazda, Alina Pienkowska czy Henryka Krzywonos, oraz takie, które dzięki muralowi mają szansę być ponownie przypomniane i docenione.

Bohaterki namalowane zostały na filarach pod przystankiem PKM Gdańsk Strzyża, aby w ten sposób symbolicznie podkreślić, że to one były filarami solidarnościowego ruchu, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Na pierwszym filarze jest ich kilka, na kolejnych coraz więcej, a na ostatnim cały tłum. Mural wpisuje się obchody Święta Wolności i Solidarności.

Zob. Kolorowe, uśmiechnięte i pełne energii.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości