Aktualności

Każdy może zostać domowym archeologiem. Wystarczy znaleźć stary przedmiot i… zrobić mu zdjęcie

Mat. prasowy MAG
Mat. prasowy MAG

W ramach ogólnopolskiej akcji #zostanwdomu Muzeum Archeologiczne w Gdańsku proponuje wszystkim internetową zabawę. Wystarczy znaleźć u siebie w domu stary przedmiot, zrobić mu zdjęcie i wraz z opisem umieścić na muzealnym fanpage'u. Konkurs pod nazwą Archeologia domowa potrwa do 5 kwietnia 2020 r.

 

W czasie epidemii koronawirusa wskazane jest pozostanie w domu, dlatego Muzeum Archeologiczne w Gdańsku przygotowało internetowy konkurs. Żeby wziąć w nim udział nie trzeba wychodzić ze swojego mieszkania.

 

Zadanie konkursowe – krok po kroku

  1. Wybierz jeden stary przedmiot spośród tych, które masz w domu. Może to być np. fajansowa filiżanka, żelazko z duszą, starodawny świecznik, lampa naftowa czy młynek ręczny. Przedmiot nie musi być zabytkowy, duży ani piękny.
  2. Zrób jedno zdjęcie wybranego przedmiotu. Najlepiej, żeby tło było jednolite, a przedmiot równomiernie oświetlony (podobnie jak przy fotografowaniu przedmiotów na aukcje internetowe). Nie przejmuj się parametrami swojego aparatu. Komisja konkursowa nie będzie oceniać zdjęć pod względem ich jakości technicznej.
  3. Opisz wybrany przedmiot uwzględniając m.in. jakie ma wymiary, z jakich materiałów jest zrobiony, czy charakteryzuje się jakimiś zdobieniami, czy jest uszkodzony, z jakiego okresu pochodzi itd. Co ważne: liczy się staranność opisu, a nie jego długość.
  4. Opublikuj zdjęcie wraz z opisem w komentarzu pod postem konkursowym na fanpage'u muzeum na Facebooku.

Inspiracje do wykonania zadania możesz znaleźć online w Archeoportalu, w którym opublikowane są zdjęcia i dokumentacje zabytków Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

 

Kiedy poznamy wyniki?

Konkurs potrwa do 5 kwietnia 2020 r. Następnie opublikowane zdjęcia i opisy zostaną ocenione przez komisję konkursową, która weźmie pod uwagę: pomysłowość, zaangażowanie oraz staranność ich wykonania.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 12 kwietnia. Zwycięzcami zostanie maksymalnie trzech uczestników. Jako nagrodę każdy laureat będzie mógł wybrać jedną książkę ufundowaną przez muzeum. Do wyboru są następujące publikacje:

  • „Jatki mięsne w Gdańsku od XIV do XX wieku" pod redakcją Aleksandry Pudło, Waldemara Ossowskiego i Ewy Trawickiej,
  • „Nowożytne ossuaria z klasztoru dominikańskiego w Gdańsku" pod redakcją Aleksandry Pudło i Macieja Henneberga,
  • „Ośrodek starożytnego brązownictwa pomorskiego we wczesnej epoce żelaza w Juszkowie" autorstwa Piotra Fudzińskiego i Katarzyny Ślusarskiej.

Dodatkiem do nagród głównych będą także muzealne upominki-niespodzianki.

 

Szczegółowy regulamin konkursu Archeologia domowa jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości