Aktualności

Kaszëbskô malëna ma swoje święto. Michał Szpak na Truskawkobraniu na Złotej Górze koło Kartuz

Truskawki
Fot. ©Depositphotos rook76

Na Złotą Górę od ponad 40 lat ściągają fani truskawek. Tańce, konkursy i koncert Michała Szpaka to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji tegorocznego święta kaszëbsczi malënë. Wstęp –wolny.

 

Na Złotej Górze koło Kartuz, 1 lipca 2017 r. swoje święto będzie miała truskawka. Największa na Kaszubach impreza plenerowa, odbywająca się od ponad 40 lat, to koncerty, występy lokalnych zespołów, mnóstwo atrakcji, a przede wszystkim okazja do nabycia przepysznych owoców. W tym roku będzie można posłuchać Sound'n'Grace, Fancy i Michała Szpaka.

 

Scena w kształcie odwróconej łodzi

Miejscem artystycznych prezentacji jest amfiteatr Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu w Brodnicy Górnej, ze sceną w kształcie odwróconej łodzi, którego tło stanowi jedno z najpiękniejszych jezior na Kaszubach – Wielkie Brodno. Główną bohaterką dorocznego spotkania jest truskawka – odbywają się liczne konkursy, np. na najlepsze ciasto truskawkowe, na najlepszy deser, na największą truskawkę. Truskawkobranie to impreza, w programie której znajduje się ciekawa oferta estradowa, sportowa i rekreacyjna. Niebagatelną rolę odgrywa też oferta handlowa, organizatorzy bowiem zapewniają uczestnikom zróżnicowane stoiska gastronomiczne, przemysłowe oraz rękodzieła ludowego i przede wszystkim świeże kaszubskie truskawki. Nie brakuje też konkursów oraz atrakcji dla całych rodzin.

Kaszubska truskawka na liście

Truskawka kaszubska, kaszëbskô malëna, jest wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa pomorskiego, jako bogactwo regionu. W listopadzie 2009 r., decyzją Komisji Europejskiej, truskawka kaszubska otrzymała przywilej posługiwania się znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne. W ten sposób kaszëbskô malëna stała się 13. polskim (a są tu m.in. bryndza podhalańska i oscypek, rogal świętomarciński, olej rydzowy) i pierwszym pomorskim produktem rolnym objętym ochroną przez prawo unijne. 

 

Jak to dawniej bywało...

Na Złotej Górze nieopodal Brodnicy Górnej od 1971 roku z okazji truskawkowych żniw, które odbywa się w ostatnią niedzielę czerwca lub pierwszą lipca, gospodarze powiatu kartuskiego urządzają wielki festyn ludowy. Osoby, które pamiętają jedne z pierwszych edycji tej imprezy, opowiadają, że niegdyś na Złotej Górze były niezliczone pola truskawkowe. Spotykali się okoliczni mieszkańcy i wymieniali się doświadczeniami i przepisami na słodkości z truskawek. Po ponad 40 latach na truskawkowe święto przybywa około 40 tysięcy gości! Zjeżdżają artyści ludowi, zespoły muzyczne, koła gospodyń wiejskichi występują gwiazdy muzyki.


 

Truskawkobranie

  • 1 lipca 2017 r., sobota, pocz. o godz. 14.30
  • Złota Góra
  • Brodnica Górna k. Kartuz

Więcej informacji na stronie Kartuskiego Centrum Kultury

Program

godz. 14.30 – rozpoczęcie i program dla dzieci
godz. 16.00 – prezentacja Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca Kaszuby
godz. 17.00 – występ młodych artystów amatorów z Kartuskiego Centrum Kultury
godz. 18.00 – Dance With Somebody – przebojowa podróż po kontynentach i kulturach świata, taneczno-wokalny program rozrywkowy
godz. 19.00 – gwiazdy Truskawkobrania 2017:
                      Sound'n'Grace
                      Fancy 
                      Michał Szpak

Ponadto:

  • konkursy
  • zawody kajakarskie i żeglarskie
  • stoiska truskawkowe, gastronomiczne i handlowe
Zobacz:
 
 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości