Aktualności

Już za trzy dni poznamy laureatów nagrody literackiej Wiatr od Morza. Z prawie 350 zgłoszeń jury wybrało osiem tytułów

Wiatr od Morza, nominacje 2019, książki
Fot. mat. prasowe WiMBP

„Poste restante", „Komeda: osobiste życie jazzu", „Latawiec z betonu", „Zapiski na paczce papierosów" czy „Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój"? Który tytuł zostanie uhonorowany statuetką?

 

Gala wręczenia nagród już we czwartek, 24 października 2019 r. o godz. 18 w Centrum Świętego Jana przy ul. Świętojańskiej 50 w Gdańsku. Muzycznym akcentem literackiego spotkania będzie koncert Katarzyny Groniec, która oprócz utworów z najnowszej płyty, zaprezentuje także wykonania tekstów Jacquesa Brela, Paulo Conte, Grzegorza Ciechowskiego i Agnieszki Osieckiej.

 

Dla kogo?

Pomorska Nagroda Literacka Wiatr od Morza to nowa nagroda dla pisarzy, dziennikarzy, autorów książek i opracowań humanistycznych, historycznych, regionalnych, dramatopisarzy i scenarzystów, wydawców książek i czasopism, bibliotekarzy i księgarzy. Po raz pierwzy została przyznana w 2018 roku.

 

 

 

Nominacje

Jury nie miało łatwego zdania. W 2018 r. zostało wydanych na Pomorzu lub przez pomorskich twórców blisko 350 pozycji. We wrześniu jury ogłosiło nominacje do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018. Kto został nominowany? Wybrano następujące tytuły w dwóch kategoriach:

Literacka Książka Roku

Komeda: osobiste życie jazzu – Magdalena Grzebałkowska

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń.

 

Latawiec z betonu – Monika Milewska

Znudzony i zmęczony upałem twórca falowca wyrusza w podróż krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, odkrywając, że zupełnie niechcący udało mu się zakrzywić czas. Inżynier odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się „Solidarności", dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku

 

Noblista z Nowolipek: Józefa Rotblata wojna o pokój – nieznana historia genialnego fizyka z Warszawy – Marek Górlikowski

To nie tylko inspirująca opowieść o człowieku, który miał odwagę sprzeciwić się światowym mocarstwom. To wciągająca, znakomicie opowiedziana historia początków fizyki jądrowej, budowy bomby atomowej i rozkręcającego się wyścigu zbrojeń. Marek Górlikowski dociera do dokumentów FBI, polskiej bezpieki oraz archiwów noblisty w Londynie i Cambridge. Opisuje dramatyczne wojenne losy rodziny Rotblatów, ale też odsłania kulisy działania jednej z najbardziej kontrowersyjnych organizacji pokojowych świata. 

 

Poste restante – Wojsław Brydak

Rzeszów, naznaczony austro-węgierską Galicją; wyidealizowany Kraków sprzed wojny; wreszcie Sopot w roli przyczółka przyszłości. Nadzieje i rozczarowania pojawiające się przy akompaniamencie raz modlitw, a kiedy indziej fraz Johna Coltrane'a. Ta historia to zagadka „małych ojczyzn", do których jedni tęsknią, a inni uciekają z nich w popłochu. Zagadka odchodzenia. I miłość – ta najciekawsza, która spełnia się w niespełnieniach.

 

Zapiski na paczce papierosów – Antoni Pawlak

Życie towarzyskie, polityczne i uczuciowe. Historia przez małe i duże „h". Iwaszkiewicz, Brandys, Pilch, Chmielewska, Wałęsa, o. Rydzyk,  Kaczmarski, internowanie i chlanie, IPN, SB, PiS, UE i wiele innych skrótowców. Dzięki Pawlakowi zaglądamy za kulisy życia literackiego PRL-u i współczesnej Polski.

 

Pomorska Książka Roku

Budowanie nad Bałtykiem: studia z architektury i sztuki Gdańska, Pomorza i Żmudzi – Małgorzata Omilanowska

Tom studiów poświęconych rozmaitym aspektom architektury wznoszonej w XIX i XX w. na Pomorzu i Żmudzi, a zwłaszcza w Gdańsku. Autorka pisze m.in. o fenomenie późnej defortyfikacji Gdańska w kontekście zmian zachodzących w urbanistyce miast europejskich w XIX w., o problemie interpretacji neorenesansu niemieckiego wobec poszukiwań gdańskiej identyfikacji regionalnej i narodowej w dobie przynależności do cesarstwa niemieckiego, o sprawie wyboru stylu dla gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, o translokacji gotyckiego domu z ul. Chlebnickiej, o dziejach łaźni publicznych w Gdańsku i krematorium we Wrzeszczu, o początkach tworzenia kąpielisk morskich nad Bałtykiem i architekturze uzdrowisk nadmorskich, a także o działalności na Pomorzu niemieckich architektów – Waltera Gropiusa i Gottfrieda Boehma.

 

Gdańskie ogrody – redakcja merytoryczna Ewa Barylewska-Szymańska

Publikacja – pisze we wstępie Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – przybliża historię prywatnych założeń ogrodowych, a także parków i miejskich zieleńców. Ukazuje najbardziej znane ogrody obecne w świadomości gdańszczan do dziś, jak ogród opacki w Oliwie oraz założenia nieistniejące, zapomniane lub zachowane jedynie w pamięci wąskiego grona fachowców, jak choćby ogród Rottenburgów w Strzyży. Książka ukazuje także kulturę ogrodową, wprowadza w świat uprawianych w ogrodach i oranżeriach roślin, przybliża ofertę sprzedaży sadzonek, nasion i cebulek kwiatowych, zwraca uwagę na budowle wznoszone w parkach i dekorację ogrodów. Te zagadnienia były dotąd niemal nieobecne w pamięci gdańszczan.

 

Walka obrazów: przedstawienia wobec idei w Wolnym Mieście Gdańsku – Jacek Friedrich

To książka o tym, w jaki sposób dzieła sztuki czy – szerzej – wytwory kultury wizualnej brały udział w walce ideowej, ideologicznej, a nawet wprost politycznej w Wolnym Mieście Gdańsku. Z jednej strony, walkę tę prowadzono na froncie polsko-niemieckiego sporu o narodową tożsamość, a w konsekwencji państwową przynależność Gdańska, z drugiej – na froncie wewnątrzniemieckiego sporu tradycjonalistów z modernistami. Autora interesują w tym kontekście nie tylko obrazy malarskie czy graficzne, rzeźba i architektura, ale także pocztówki i znaczki pocztowe, banknoty, numizmaty, odznaki, druki urzędowe, plakaty, fotografie prasowe, ilustracje w książkach i czasopismach, konserwacja i restauracja zabytków.

 

Nagroda za całokształt pracy literackiej

Laureata tego wyróżnienia poznamy podczas uroczystej gali. Jury brało pod uwagę dorobek pracy twórczej – jego wartość intelektualną, artystyczną, oddziaływanie krajowe, znaczenie dla regionu, dokonania w dziedzinach pozaliterackich – edukacji, życiu kulturalnym i społecznym oraz popularyzacji literatury, książki i czytelnictwa.

 

 

 

Pomorska Nagroda Literacka i Kaszubska Nagroda Literacka Wiatr od Morza – gala

  • kościół pw. Świętego Jana
  • ul. Świętojańska 50
  • Gdańsk
  • bezpłatne zaproszenia można odebrać w Bibliotece Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku przy Targu Rakowym 5/6, sekretariat, III piętro, p. 335 w godz. 10-16

 

Organizatorzy

  • Samorząd Województwa Pomorskiego
  • Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
  • Nadbałtyckie Centrum Kultury Gdańsk
  • Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie

 

view szablon artykułu