Aktualności

Jeśli lecieć, to tylko z Pomorza. Gdańskie lotnisko wciąż jest najbardziej punktualne w Polsce

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Fot. Aleksander Olszak

Firma VariFlight opublikowała najnowsze dane dotyczące punktualności startów samolotów z polskich lotniskach. Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku w sierpniu 2019 r. utrzymał pozycję lidera zestawienia. Współczynnik punktualności wyniósł 89,55 proc.

 

Gdańskie lotnisko zostało zaliczone do 7 największych polskich lotnisk. Wśród mniejszych lotnisk najbardziej punktualne starty były z portu lotniczego Olsztyn-Mazury.

 

Lider jest jeden

Średni współczynnik punktualności na większych polskich lotniskach, tj. obsługujących powyżej 500 startów samolotów w miesiącu wyniósł 84,48 proc. To mniej niż w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Dzięki współczynnikowi wynoszącemu 89,55 proc. lotnisko utrzymało pozycję lidera rankingu. Na drugim miejscu uplasował się port lotniczy we Wrocławiu (88,16 proc.) a na trzecim lotnisko w Poznaniu (86,93 proc.). Średnie opóźnienie startu z Gdańska to 18 minut i jest to mniej o 4 minuty w stosunku do poprzedniego badania. Firma VariFlight zbadała również punktualność poszczególnych linii operujących z portów lotniczych. W Gdańsku najbardziej punktualną linią w dalszym ciągu pozostaje Air Baltic (100 proc.). Najmniej punktualnym przewoźnikiem są linie lotnicze Swiss latające do Zurychu (76 proc.)

Dane pochodzą z firmy VariFlight monitorującej rzeczywisty czas operacji lotniczych. Badana jest, tak jak w całej branży lotniczej, punktualność wylotów mierzona 30-minutowym opóźnieniem startu rejsu spod bramki lub ze stanowiska postojowego w porównaniu z deklarowanym czasem startu rejsu.

view szablon artykułu