Aktualności

Jak udało się doprowadzić do powrotu Polski na Pomorze? Premiera książki z okazji jubileuszu

Fot. Materiały prasowe Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku
Album „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020" . Fot. Materiały prasowe Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku

Program obchodów setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem obfituje w wiele wydarzeń przede wszystkim kulturalnych. Jednym z nich będzie premiera książki „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020" w Dworze Artusa w Gdańsku.

 

Autorami wydawnictwa są prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda.

 

Proces powrotu Polski na Pomorze

Album „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej w setną rocznicę 1920-2020" powstał, aby przybliżyć wydarzenia historyczne, które są związane z powrotem Polski na Pomorze Nadwiślańskie. Autorzy książki główny nacisk kładą na ukazanie powrotu Polski na Pomorze, a nie Pomorza do Polski. Tak, ich zdaniem, należy rozumieć ten proces.

W książce został ukazany równie ważny kontekst tego, co działo się na Pomorzu w XIX wieku i dlaczego tak, a nie inaczej przebiegał proces powrotu Polski na Pomorze. Album ten przybliży czytelnikom procesy modernizacyjne na Pomorzu w XIX wieku, podkreślając znaczenie polskiego ruchu narodowego wraz ze specyfiką kulturową Pomorza Nadwiślańskiego przed I wojną światową. Autorzy prześledzili również to, co działo się w latach 1918-1919. Jak wyglądał proces przejmowania Pomorza przez Polskę i kształtowanie granic oraz powstawanie struktur władzy w 1920 roku.

W swej formie książka ta nawiązuje do wystawy o tym samym tytule. Dzięki temu jest atrakcyjna graficznie dla czytelnika. Za merytoryczną stronę albumu odpowiadają prof. Cezary Obracht-Prondzyński i dr Krzysztof Korda. Książka została wydana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku i Instytut Kaszubski.

 

Premiera książki „Powrót Pomorza w granice Rzeczpospolitej. W setną rocznicę 1920-2020"

Uroczysta premiera wydawnictwa odbędzie się 9 lutego 2020 r. o godz. 15.00 w Dworze Artusa w Gdańsku z udziałem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka oraz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz. W programie też okolicznościowy wykład współautora książki prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego.

Premierę poprzedzi koncert carillonu z wieży Ratusza Głównego Miasta. W trakcie wydarzenia będzie możliwość zakupu albumu „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę 1920-2020". 

 

Dr Krzysztof Korda jest dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Aleksandra Skulteta w Tczewie. Historyk, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 r. obronił rozprawę doktorską poświęconą życiu ks. ppłk. Józefa Wryczy, którą napisał pod kierunkiem prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego. Jego zainteresowania badawcze dotyczą problematyki historii Pomorza, zwłaszcza XIX i XX w., ruchu solidarnościowego w latach 80. XX w. oraz pomorskiego ruchu regionalnego. Dr Korda jest członkiem Instytutu Kaszubskiego.

 

Prof. zw. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego (kierownik Zakładu Antropologii Społecznej oraz Pomorskiego Centrum Badań nad Kulturą). Jest socjologiem, antropologiem i historykiem. Zainteresowania badawcze dotyczą: problematyki Kaszub i Pomorza, uczestnictwa w kulturze, mniejszości narodowych i etnicznych, polityki regionalnej i samorządności. Obracht-Prondzyński jest autorem i współautorem ponad 30 książek, redaktorem ponad 20 i autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych. Profesor jest też prezesem Instytutu Kaszubskiego.

 

Szczegółowy program obchodów jest dostępny na stronie: https://zaslubiny.pomorskie.eu/home

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości