Aktualności

Jak wyglądał Długi Targ dwieście lat temu? Urodzinowy prezent dla Muzeum Gdańska

Nowy eksponat Muzeum Gdańska. Fot. materiały prasowe MG
Nowy eksponat Muzeum Gdańska. Fot. materiały prasowe MG

W czwartek, 23 stycznia 2020 roku o godz. 17.00 w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta odbędzie się promocja albumu zawierającego nowe i nieznane widoki Gdańska oraz jego okolic z trzeciej dekady XIX w. Album jest nowym eksponatem Muzeum Gdańska.

 

Zakup pamiątki do zbiorów Muzeum Gdańska sfinansował Browar Amber z Bielkówka.

 

Dwieście grafik sprzed dwustu lat

W 2020 roku Muzeum Gdańska świętuje 50. urodziny. Z tej okazji do placówki trafił nowy eksponat. Jest to pamiątkowy album z 1836 r. z ponad 200 grafikami przedstawiającymi Gdańsk i jego okolice. Znaleźć w nim można zarówno słynne miejsca Gdańska, jak i te mniej znane (np. Brzeźno i Nowy Port). Na kartach albumu znajdują się także znaki wodne dwóch gdańskich papierni.

– Ta rodzinna pamiątka to niezwykle ciekawy przedmiot związany z życiem codziennym i obyczajowością dawnych mieszkańców Gdańska – mówi dr Janusz Dargacz z Muzeum Gdańska. – Album należał do rodziny Feyerabendów, która w 1747 r. założyła firmę „Daniel Feyerabend", zajmującą się importem wina z Europy Zachodniej i zaopatrującą w trunki gdański handel detaliczny oraz lokale gastronomiczne. Znamy osobę, która zleciła przygotowanie albumu, ale nie jesteśmy całkowicie pewni, komu został podarowany. Efektownie oprawiony, został złożony z przyciętych, luźnych druków, które wówczas krążyły na rynku. Jego historię i tajemnice omówimy szerzej podczas promocji – dodaje.

 

Promocja albumu

W najbliższy czwartek (23 stycznia 2020 r.) o godz. 17.00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się prezentacja albumu. Losy zabytku i jego pochodzenie omówią dr Janusz Dargacz oraz Marta Krzyżowska z Muzeum Gdańska. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Obowiązuje jednak rezerwacja miejsc, ponieważ maksymalnie w Wielkiej Sali Wety zmieści się 150 osób.

Rezerwacje przyjmowane są pod adresem mailowym muzeum (kasa.ratusz@muzeumgdansk.pl) lub na Facebooku.

 

Tajemnice albumu Feyerabendów

  • 23 stycznia 2020 r., czwartek, godz. 17.00-19.00
  • Ratusz Głównego Miasta, Wielka Sala Wety
  • ul. Długa 46/47
  • Gdańsk
  • wstęp – bezpłatny (limit miejsc: 150 osób)
  • rezerwacje miejsc: pod adresem mailowym kasa.ratusz@muzeumgdansk.pl lub na Facebooku 
view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości