Aktualności

Jak to dawniej z linią PKM było. Dowiedz się więcej o historii linii kolejowej Wrzeszcz – Kokoszki

Tablica prezentująca historię linii PKM
Tablica prezentująca historię linii PKM. Fot. facebook.com/PomorskaKolejMetropolitalna/

W najciekawszych miejscach na trasie Pomorskiej Kolei Metropolitalnej zostały ustawione tablice prezentujące historię najważniejszych kolejowych obiektów.

 

Tablice zostały wmurowane przy zachowanych reliktach starej linii kolejowej

 

Pamiątkowe tablice

Jak mówi Tomasz Konopacki z Pomorskiej Kolei Metropolitalnej: – Pomysł na ekspozycję zachowanych elementów starej infrastruktury mieliśmy od samego początku budowy linii PKM. Tablice ustawione zostały w pięciu miejscach. Są to: wiadukt nad ul. Grunwaldzką, wiadukt nad ul. Wita Stwosza, wiadukt nad ul. Polanki, tzw. mostek Weissera na Strzyży oraz wiadukt nad ul. Słowackiego. Z tablic dowiedzieć się można nie tylko o historii danego obiektu, ale również zaznajomić się z dziejami powstałej przed pierwszą wojną światową linii kolei kokoszkowskiej. Prezentowane są również zachowane elementy starej infrastruktury. – Te tablice są nie tylko dla miłośników kolei i historyków. Chcieliśmy pokazać wszystkim mieszkańcom i turystom odwiedzającym nasz region, jak na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej historia łączy się z nowoczesnością – dodaje Konopacki.

 

Szlakiem historii

Pomorska Kolej Metropolitalna to nowoczesna linia kolejowa. Nie zapominamy jednak o jej historii. Jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych organizowane były liczne wycieczki szlakiem linii kolei kokoszkowskiej. Podczas budowy zachowany został szereg artefaktów z czasów przedwojennych. Również obecnie, co jakiś czas, organizowane są spacery z przewodnikami i historykami opowiadającymi o dziejach kolei w naszym regionie.

view szablon artykułu