Aktualności

Jak ocenić okres napoleoński w Gdańsku? Dowiesz się podczas debaty organizowanej w Muzeum Gdańska

Mat. prasowy organizatorów
Mat. prasowy organizatorów

Debata poświęcona ocenie okresu napoleońskiego w Polsce i Gdańsku odbędzie się w czwartek, 9 stycznia 2020 r. w Ratuszu Głównego Miasta. W spotkaniu wezmą udział naukowcy – specjaliści z zakresu historii XIX w. Wstęp na wydarzenie jest wolny, ale miejsce na sali wymaga wcześniejszej rezerwacji.

 

Kilka dni po zdobyciu Gdańska przez wojska francuskie, 1 czerwca 1807 r. do miasta uroczyście wjechał cesarz Napoleon Bonaparte. Głównodowodzącego oblężeniem marszałka Lefebvre'a mianował księciem Gdańska oraz… obłożył miasto kontrybucją w wysokości 20 milionów franków. Gmina miała zapłacić połowę tej kwoty w gotówce, a połowę w towarach i produktach. Nałożone obciążenia zapoczątkowały zapaść ekonomiczną miasta.

 

O wpływach francuskich nad Wisłą i Motławą

– Podczas nadchodzącej debaty będziemy spierać się o wpływ Napoleona na Polskę oraz Gdańsk i jego mieszkańców. Ogólna, negatywna ocena okresu napoleońskiego nie oznacza, że nie możemy doszukać się pozytywnych wpływów francuskich na losy ziem nad Wisłą i miasta nad Motławą. O tym, jak należy oceniać ten okres, rozmawiać będą znawcy historii XIX wieku – mówi dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska.

Debatę „Napoleon. Polska. Gdańsk" poprowadzi dr Anna Łysiak-Łątkowska z Uniwersytetu Gdańskiego. W ramach wprowadzenia zostaną wygłoszone wykłady wprowadzające prof. Dariusza Nawrota oraz prof. Andrzeja Januszajtisa. Następnie odbędą się dwie części debaty poświęcone wpływom napoleońskim na Polskę oraz Gdańsk. Jej uczestnikami będą: prof. dr hab. Dariusz Nawrot, prof. dr hab. Edmund Kizik, prof. Andrzej Januszajtis, dr Sławomir Skowronek, dr Krzysztof Ostrowski oraz mgr Cezary Wołodkowicz.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Miejsce na debacie można zarezerwować poprzez wydarzenie na Facebooku. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.

 

Debata „Napoleon. Polska. Gdańsk"

 • 9 stycznia 2020 r., czwartek, godz. 16.00-19.30
 • Ratusz Głównego Miasta (Wielka Sala Wety)
 • ul. Długa 46/46
 • Gdańsk
 • wstęp – bezpłatny

 

Program:

 • godz. 16.00-16.10 – otwarcie debaty:
  dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG (dyrektor Muzeum Gdańska)
  mgr Wojciech Mienik (wiceprezes Zarządu Fundacji Napoleona)
 • godz. 16.15-16.55 – wystąpienia wprowadzające:
  prof. dr hab. Dariusz Nawrot „Napoleon a odbudowa Królestwa Polskiego"
  prof. Andrzej Januszajtis „Miejsca w Gdańsku związane z Napoleonem"
 • godz. 16.55-17.30 – debata:
  Część I „Napoleon a sprawa polska"
 • godz. 17.30-18.00 – przerwa na kawę
 • godz. 18.00-19.30 – debata:
  Część II „Napoleon i I Wolne Miasto Gdańsk"

 

Organizatorami debaty są Muzeum Gdańska oraz Fundację Napoleona.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości