Aktualności

Jak mieszkańcy mogą zmienić dzielnice, w których mieszkają? Warsztaty w Nowym Porcie i na Starym Przedmieściu

Mapka z pionkami_gra
Fot. Bartosz Bańka

Mapowanie kulturowe, spacery badawcze, wykorzystywanie gier, nowe technologie i działania artystyczne to tylko niektóre z narzędzi planowania zmian w przestrzeni miejskiej. W Nowym Porcie 28 października, a na Starym Przedmieściu 29 października odbędą się warsztaty, podczas których mieszkańcy rozpoczną pracę nad kierunkiem rozwoju działań kulturalnych i artystycznych, jakie chcieliby zrealizować w 2020 roku. Wydarzenie jest otwarte, wstęp – wolny.

 

Instytut Kultury Miejskiej jest jednym z partnerów pilotażowego projektu dotyczącego planowania kulturowe w dzielnicach.

 

Czy jest planowanie?

Planowanie kulturowe skupione jest na dialogu z mieszkańcami i dotyczy zmieniania miejskich przestrzeni, w których żyją. Narzędzia i metody, w tym celu stosowane przez planistów, wywodzą się z obszaru kultury. W Gdańsku działania projektu Urb Cultural Planning skupiają się na możliwościach oferowanych przez planowanie kulturowe w procesie ożywiania Starego Przedmieścia i Nowego Portu. 

 

Otwarte dla mieszkańców warsztaty

W Domu Sąsiedzkim w Nowym Porcie przy ul. Wyzwolenia 49 w poniedziełek, 28 października o godz. 17.00, a na Starym Przedmieściu w budynku przy ul. Dolna Brama 8 we wtorek, 29 października o godz. 17.00 odbędą się warsztaty. Wydarzenia są otwarte dla wszystkich mieszkańców dzielnic oraz osób związanych z nimi. Spotkania poprowadzą ekspertki – Natalia Brylowska z Instytutu Kultury Miejskiej oraz Dorota Kamrowska-Załuska z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. – Podczas spotkań popracujemy nad wizją tego, co ma się zadziać w dzielnicach w ramach projektu w roku 2020. Będzie to pierwszy etap pracy nad pomysłami na działania. Otworzymy się na różne spojrzenia na dzielnicę z perspektywy czasu i przestrzeni. Wypracujemy wspólny „kompas" projektu, który będzie nam wskazywał kierunek i ramy planowanych działań – mówi Natalia Brylowska.

 

Urb Cultural Planning to międzynarodowy projekt finansowany z środków Interreg Baltic Sea Region. Skupia 13 partnerów z krajów usytuowanych wokół Morza Bałtyckiego. Poświęcony jest planowaniu kulturowemu, które ma pomóc w znalezieniu odpowiedzi na wyzwania stojące przed współczesnym miastem i wzmocnić rozwój miasta poprzez identyfikację i zwiększenie kulturotwórczego potencjału jego poszczególnych dzielnic, a następnie efektywne wykorzystanie tego potencjału na różnych poziomach zarządzania miastem.

 

Gra w kulture_baner

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości