Aktualności

Informacja po spotkaniu w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku

Izba Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku
Izba Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku. Fot. Dorota Pazter

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. T. Bilikiewicza w Gdańsku 28 czerwca 2019 r. odbyło się kolejne spotkanie dotyczące trudnej sytuacji. Głównym tematem było rozwiązanie kryzysu, jaki nastąpił w świetle ostatnich wydarzeń. Chodziło też o wypracowanie odnowionej strategii rozwoju szpitala adekwatnie do szans i zagrożeń przy wsparciu właściciela, jakim jest samorząd województwa.

 

W spotkaniu uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Wydziału Zdrowia Jerzy Karpiński, dyrekcja i pracownicy szpitala. Negocjacje trwały prawie trzy godziny. 

 

Jaki jest efekt?

Dzięki intensywnym działaniom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego pod nadzorem i koordynacją wicemarszałek Agnieszki Kapały-Sokalskiej udało się dojść tylko do częściowego porozumienia. Uzyskano zapewnienie o czterech dodatkowych miejscach dla pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz podobnej liczbie w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Starogardzie Gdańskim. Sprecyzowano zasady współpracy z Pogotowiem Socjalnym dla Osób Nietrzeźwych w Gdańsku (instytucja podległa Urzędowi Miejskiemu w Gdańsku). Dodatkowo, uszczegółowiono współpracę z koordynatorem systemu dotyczącą kierowania ruchem pacjentów w województwie (kompetencja wojewody pomorskiego). Zgodnie z decyzją Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrwoia zostanie podniesiona wycenę świadczeń na Izbie Przyjęć od 1 lipca 2019 r.  Ponadto, trwa również poszukiwanie dodatkowej kadry medycznej.

Natomiast lekarze pracujący na Srebrzysku zobowiązali się do przeanalizowania propozycji zabezpieczenia pracy Izby Przyjęć pod warunkiem realnego postępu dotyczącego warunków funkcjonowania placówki. Decyzja psychiatrów ma zostać podjęta w poniedziałek.

view szablon artykułu