Aktualności

Ilu obcokrajowców pracuje na Pomorzu i z jakich krajów pochodzą? Sprawdziliśmy

Robotnicy na budowie w Gdańsku
Fot. Marek Sterlingow

Na Pomorzu w różnych zawodach w 2016 r. pracowało ponad 67 tys. obcokrajowców. To przede wszystkim Ukraińcy, ale też Białorusini, Mołdawianie, Rosjanie, Gruzini i Ormianie.

 

Mieszkańcom tych krajów wystarczy oświadczenie o zamiarze wykonywania pracy bez konieczności zezwolenia na nią.

 

Przyczyny? W Polsce brakuje rąk do pracy

Zmiany demograficzne, wzrost gospodarczy czy tzw. emigracja zarobkowa powodują wzrost zapotrzebowania na pracowników dowiadujemy się w Pomorskim Obserwatorium Rynku Pracy.

Przedsiębiorcy, aby uchronić się przed zamknięciem lub ograniczeniem działalności swoich firm, korzystają z możliwości zatrudniania obcokrajowców. Jest to sposób na zapewnienie ciągłości produkcji, uniknięcie przestojów, a także realizacji nowych zleceń i kontraktów. Zatrudnianie cudzoziemców umożliwia też zwiększenie zysku firm, gdyż niedobór siły roboczej staje się coraz większym problemem.

 

Budowlańcy poszukiwani

– Przedsiębiorcy cenią pracowników ze Wschodu – uważa Zbigniew Canowiecki, prezydent Pracodawców Pomorza. – Są dobrze przygotowani, zdyscyplinowani, chętni do pracy, a co najważniejsze dość dobrze rozumieją nasz język – dodaje. Przyjeżdżają, aby poprawić sytuację materialną, co wpływa na punktualność i zaangażowanie z jakim wykonują pracę.  

Szczególnie poszukiwani byli pracownicy branży budowlanej (ponad 26 proc.), przetwórstwa przemysłowego (prawie 24 proc.) czy usługowej (23 proc.). Większość z nich była zatrudniona na umowach zlecenie i o dzieło (prawie 85 proc.). na okres 3-6 miesięcy (prawie 87 proc).

Mapa zatrudnienia cudzoziemców na podstawie oświadczeń. Źródło: http://porp.pl

Mapa zatrudnienia cudzoziemców na podstawie oświadczeń. Źródło: http://porp.pl

 

Trochę statystyki

Wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnianiem obcokrajowców istniej od dwóch lat. Na przyjazd i pracę decyduje się coraz więcej obcokrajowców. W województwie pomorskim w 2016 r. zatrudnionych było 67 395 obywateli dawnego ZSRR. Dla porównania w 2015 r. – 25 270,  natomiast w 2014 r. jedynie 5 789. 

Najczęściej zatrudniano mężczyzn (75 proc. wszystkich cudzoziemców). Najwięcej pracowników było w wieku 26-40 lat (prawie 50 proc).  Najliczniejszą grupą pracowników byli Ukraińcy (ponad 93 proc.).  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

view szablon artykułu

Archiwum wiadomości

Odwiedź te strony

Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku

EURES Polska - Sieć Europejskich Ofert Pracy

Centralna Baza Ofert Pracy

Kursy i szkolenia EFS

Szkolenia dla osób bezrobotnych

Fundusze europejskie

Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia

  •  ogłoszenia, wyszukiwarka urzędów pracy, jak starać się o dofinasowanie szkoleń, studiów, jak założyć własną działalność gospodarczą i wnioskować o wsparcie z UE, porady prawne

Instytut Miasta

  • firma doradcza i szkoleniowa, realizująca programy rozwojowe dla kobiet, prowadząca w Trójmieście warsztaty otwarte i sesje coachingowe

Fundacja Centrum Promocji Kobiet

  • testy oraz bezpłatne szkolenia internetowe

19 524 

  • nr Zielonej Linii – oferty pracy, szkolenia i wsparcie urzędów pracy, info o dofinasowaniu, zakładaniu własnej działalności gospodarczej