Aktualności

Gdańskiemu lotnisku mgła niestraszna. W 2019 roku nie odwoływano lotów przez złą widoczność

Fot. Aleksander Olszak
Fot. Aleksander Olszak

To wszystko dzięki zainstalowanemu systemowi ILS kat. II oraz doskonałemu oświetleniu drogi startowej i kołowania. A w 2020 r. planowana jest dalsza rozbudowa systemu ILS do kategorii III.

 

Łącznie w 2019 roku na gdańskim lotnisku odbyło się ponad 48 tys. operacji lotniczych. Odwołanych zostało jedynie 60, ale żadna z powodu mgły.

 

Mgła lotnisku niestraszna

W 2019 roku odwołanych zostało jedynie 60 operacji lotniczych, ale to nie mgła była przyczyną. Dwa przypadki związane były z intensywnymi opadami śniegu, a 15 razy przyczyną były niekorzystne i silne wiatry. Pozostałe anulacje operacji lotniczych powodowane były usterkami samolotów czy decyzjami operacyjnymi linii lotniczych. – Dzięki systemowi ILS, obecnie kategorii II oraz wyposażeniu drogi startowej i dróg kołowania w doskonałe oświetlenie, mgły nie są już dla nas przeszkodą do przyjmowania jednostek – mówi Jarosław Trzoska, kierownik Działu Operacyjnego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

 

Będzie nowy system

– Obecny system ILS kat. II zostanie w 2020 roku rozbudowany. – Od połowy roku na gdańskim lotnisku będzie działać ILS kat. III. Trwają uzgodnienia dokumentacji w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego i w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrzne – dodaje Trzoska. Wyższa kategoria ILS oznacza, że samoloty będą mogły lądować przy widoczności ograniczonej do 75 metrów.

 

view szablon artykułu